Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Portugalia dołącza do „czeskiej inicjatywy amunicyjnej”

Portugalia dołącza do grona państw finansujących tzw. czeską inicjatywę amunicyjną, tj. zakup dużej partii amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy poza Europą. Fot. MSM Group

15 marca władze Republiki Portugalskiej zapowiedziały dołączenie do tzw. czeskiej inicjatywy amunicyjnej w roli darczyńcy.

Lizbona miałaby przekazać na ten cel ok. 100 mln EUR. Sama informacja została przekazana przez Ministerstwo Obrony Republiki Portugalskiej za pomocą konta w mediach społecznościowych. Lakoniczny komunikat zawierał informację o tym, że Portugalia wesprze Ukrainę kwotą 100 mln EUR na zakup amunicji artyleryjskiej dużego kalibru. Władze w Lizbonie zadeklarowały przy tym, że dołączają do tzw. czeskiej inicjatywy amunicyjnej wraz z kilkoma innymi państwami europejskimi. Według Portugalczyków, krok ten jest niezbędny, bowiem podczas walk z rosyjską inwazją ukraińska artyleria zużywa „niezwykle wiele” amunicji 155 mm, przez co ważną i pilną sprawą jest znalezienie jej dodatkowych źródeł w odpowiedzi na ukraińskie zapotrzebowanie.

Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa 2024 (16‒18 lutego) prezydent Republiki Czeskiej Petr Pavel zadeklarował możliwość dostarczenia Ukrainie ok. pół miliona nabojów artyleryjskich kal. 155 mm i 300 000 nabojów kal. 122 mm. Na razie udało się z tej puli nabyć ok. 300 000 kompletów, choć kupiona w połowie marca amunicja ma trafić na Ukrainę dopiero w czerwcu. Źródło, z którego pochodzi amunicja, nie jest znane, podobnie jak kaliber tejże amunicji (spekuluje się jednak o amunicji 155 mm). Wśród potencjalnych dostawców wymieniano m.in.: Republikę Korei, Republikę Turcji i Republikę Południowej Afryki. Podczas obchodów ćwierćwiecza wstąpienia Czech do NATO władze w Pradze poinformowały, że wśród największych darczyńców w czeskiej inicjatywie artyleryjskiej jest Polska, co należy rozumieć jako istotny udział finansowy.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc