30 grudnia Ministerstwo Obrony Narodowej (wiceminister Paweł Bejda oraz Agencja Uzbrojenia) poinformowali o dostarczeniu do struktur 18. Dywizji Zmechanizowanej (18. Pułku Artylerii) dużej partii artyleryjskich wyrzutni rakietowych Homar-K.
Grudniowa dostawa obejmowała czternaście wyrzutni, które dołączyły do (przynajmniej) jednego egzemplarza znajdującego się w zasobach 18. Pułku Artylerii od listopada. Powyższe wydarzenie jest kolejnym elementem realizacji umowy pomiędzy Agencją Uzbrojenia oraz Hanwha Aerospace z listopada 2022 roku. W jej ramach zakontraktowano zakup 218 wyrzutni rakietowych Hanwha Aerospace K239 Chunmu. Wyrzutnie będą wykorzystywały polskie podwozia Jelcz rodziny P882 (a później także 883.57), które będą wyposażone w polskie środki łączności, Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ firmy WB Electronics S.A., a także system kontroli strzelania i sterowania wyrzutnią firmy Hanwha. To samo dotyczy pojazdów wsparcia działań środków ogniowych, w pierwszej kolejności samochodów do transportu i przeładunku pakietów z rakietami.
Przynajmniej piętnaście modułów artyleryjskich dostarczono do Polski w okresie wrzesień-listopad – zgodnie z zapisami umowy miały przejść proces integracji z podwoziami Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS w Hucie Stalowa Wola S.A.. Dodatkowo na terytorium Polski znajdują się dwie kompletne wyrzutnie, które przeszły proces integracji i testów w Republice Korei. Nadal w Azji znajduje się trzecia wyrzutnia.
Zgodnie z dotychczasowymi deklaracjami, które są także podtrzymywane przez obecne kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej (co można było usłyszeć podczas prac nad budżetem w Sejmowej Komisji Obrony Narodowej), zamówione w Republice Korei wyrzutnie K239 Chunmu będą jednym z dwóch typów artyleryjskich wyrzutni rakietowych, które trafią na uzbrojenie Wojska Polskiego.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu