Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rheinmetall kupuje szwajcarskie czołgi Pz 87

Rheinmetall Landysteme uzyskał zgodę na zakup 25 eks-szwajcarskich czołgów Pz 87. Pozwoli to na uzupełnienie części braków powstałych w różnych państwach w wyniku przekazania niemal setki Leopardów 2 Ukrainie. Fot. Schweizer Armee

22 listopada szwajcarska Rada Federalna zatwierdziła wniosek o zgodę na eksport 25 czołgów Pz 87 (Leopard 2A4) do Republiki Federalnej Niemiec. Nabywcą ma być spółka Rheinmetall Landsysteme GmbH.

Wydaje się, że warunkiem udzielenia zgody była deklaracja władz w Berlinie, najwyraźniej w jakiś sposób będących gwarantem umowy, że czołgi te pozostaną w Niemczech lub trafią do państw należących do NATO bądź Unii Europejskiej, aby uzupełnić braki w sprzęcie spowodowane darowiznami na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy. Już w lutym br. niemieccy ministrowie spraw zagranicznych Robert Habeck i obrony Boris Pistorius we wspólnym liście zwrócili się do władz Szwajcarii z prośbą o odsprzedanie części spośród 96 wcześniej wycofanych ze służby Pz 87, zapewniając jednocześnie, że eks-szwajcarskie czołgi nie trafią na Ukrainę. Ćwierć setki czołgów pozwoli na szybkie uzupełnienie stanów użytkowników czołgów Leopard 2, którzy przekazali swoje wozy Ukrainie, jednak potrzeby są znacznie większe. Ukraina otrzymała bowiem niemal sto Leopardów 2 w różnych wersjach, a ponadto ‒ w ramach mechanizmu Ringtausch ‒ Niemcy przekazują Czechom i Słowacji po 14 Leopardów 2A4. Nie wiadomo, czy Rheinmetall (lub inny niemiecki podmiot) wyraził zainteresowanie pozostałymi szwajcarskimi czołgami. Odkupienie wszystkich 96 wozów Pz 87, gdyby było możliwe, pozwoliłoby z grubsza na uzupełnienie wszystkich braków.  Z drugiej strony prawdopodobnie są one wciąż potrzebne Schweizer Armee w razie mobilizacji. W aktywnej służbie pozostają 134 czołgi Panzer 87 WE, zaś do uzyskania pełnych stanów etatowych sześciu batalionów czołgów Szwajcaria potrzebuje 168 wozów. Kolejnych 12 wykorzystywanych jest do szkolenia, zaś 25 traktowanych jest jako źródło części zamiennych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc