System amunicji krążącej Giez zaprezentował podczas MSPO w Kielcach Wojskowy Instytut Techniczny z Zielonki. Obsługiwany przez jednego żołnierza bezpilotowiec może razić różnymi rodzajami amunicji.
Giez to nowość WITU. System został opracowany i zaprojektowany przez inżynierów z Zielonki, amunicję typu GX-4 produkuje Belma, a samego bezpilotowca buduje MSP Inntech.
Giez jest systemem amunicji krążącej, czyli latającym, bezzałogowym kierowanym aparatem wyposażonym w pociski. W zależności od wykonywanej misji mogą to być ładunki szkolne, odłamkowo-burzące o skutecznym rażeniu ok. 30 metrów, kumulacyjne (HEAT) o przebijalności pancerza min. 350 mm, lub termobaryczne o zasięgu skutecznego rażenia ok. 20 metrów (wszystkie o masie 1575 gramów).
Sam samolot ma długość 1075 mm, rozpiętość skrzydeł 1660 mm i może wykonywać lot w czasie 30 minut. Jego maksymalny pułap to 2000 m n.p.m., a czas patrolowania w rejonie potencjalnego celu to 20 minut.
Giez transportowany jest w kontenerze o wymiarach 200x200x1350 mm. Wraz z głowicą bojową i zasobnikiem startowym waży nieco poniżej 12 kg, więc może go samodzielnie przenosić pojedynczy żołnierz. Ten sam wyciąga go z pojemnika i odpala z zasobnika, który jest jednocześnie platformą startową. W tym momencie rozkładają się skrzydła samolotu.
Producent podkreśla, że unikalną cechą systemu jest jego odzyskiwalność. W sytuacji, gdy już po wystrzeleniu okazuje się, że misja nie może zostać wykonana lub z innych powodów należy Gza zawrócić, może on s powrotem skierować się do operatora i wylądować w jego pobliżu bezpiecznie na spadochronie. Ta cecha powoduje także, że Giez jest niezwykle ekonomiczny podczas szkolenia, gdyż system może być używany wielokrotnie.
System Amunicji Krążącej Giez został nominowany do nagrody Defender 2023.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu