Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2023 w Kielcach Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia zaprezentował nowe technologie rakietowe.
Zaprezentowano m.in. 105 mm rakietę. Program współfinansowany jest przez Unię Europejską. Rakieta o średnicy 105 mm jest platformą testową w skali, służącą do testów podsystemów i algorytmów pod kątem zastosowania w rakiecie suborbitalnej o konstrukcji trójstopniowej. Prędkość rakiety dochodzi do 650 m/s. Składa się ona z głowicy mieszczącej zespół odzyskiwania rakiety testowej, silnika, układu zasilania oraz przedziału elektroniki. Badania w locie pozwalają na testowanie układów podczas startu i manewrów.
Zaprezentowano także trójstopniową rakietę suborbitalną, zdolną do wyniesienia ok. 40 kg ładunku powyżej linii Karmana, co pozwalać ma na badania i eksperymenty w warunkach mikrograwitacji. Rakieta ma być wielokrotnego użytku, co pozwalać ma na obniżenie kosztu wyniesienie kilograma ładunku na zadaną wysokość. Zakończenie projektu planowane jest na bieżący rok. Wraz z rakietą zaprezentowano silnik o średnicy 300 mm (dokładniej 308 mm), o długości 1,79 m i o impulsie silnika jednosegmentowego 251000 Ns. Masa silnika jednosegmentowego wynosi wraz z dyszą 148 kg. Ciąg maksymalny wynosi 39500 N. Silnik ma bardzo dobry stosunek masy paliwa do masy całkowitej, wynoszący 0,7.
Wyżej wspomniane rozwiązania szerzej opisywane były w „Wojsku i Technice” 8/2023.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu