Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2023: przeciwpancerne nowości WITU

Fot. Bartłomiej Kucharski

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2023 w Kielcach Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia zaprezentował nowe systemy przeciwpancerne.

Pierwszą z nowości jest granatnik przeciwpancerny wielokrotnego użytku RPG-24 Hammer. Jest to granatnik wielorazowego użytku kalibru 84 mm. Jego długość wynosi ok. 1 m, masa ok. 7 kg. Szybkostrzelność praktyczna ma wynosić docelowo 6 strzałów na minutę, zasięg skuteczny do 500 mm. Podstawowym pociskiem ma być kumulacyjny pocisk przeciwpancerny o przebijalności 400 mm. Obecnie jest to bardziej koncepcja niż produkt, zaś na MSPO 2023 zaprezentowano makietę wykonaną w technologii druku 3D. Docelowo granatnik ma otrzymać bruzdowaną lufę wykonaną z tytanu. Prezentowana makieta ma w dużej mierze charakter poglądowy, docelowa konfiguracja może się w istotnym stopniu różnić.

Opracowywany przez WITU Moskit LR ewoluuje, dzięki czemu może stanowić on atrakcyjną ofertę dla potencjalnych użytkowników. Fot. Bartłomiej Kucharski

Bardziej zaawansowane prace są prowadzone nad lekkim granatnikiem jednorazowym Dzierzba. Granatnik ten ma kaliber 75 mm, ale pocisk ma być równie skuteczny, jak w przypadku większego Hammera. Jego masa ma wynosić ok. 3,2 kg. Zasięg skuteczny sięga 350 m. Granatnik wyposażony ma być w dwa niezależne układy zabezpieczenia, zaś pocisk ma być wyposażony w układ samolikwidacji. Granatnik jest rozkładany do pozycji bojowej, dzięki czemu w stanie złożonym zajmuje niewiele miejsca, co ułatwiać ma transport. Broń może być wykorzystywana podczas strzelań z zamkniętych pomieszczeń dzięki zastosowaniu przeciwmasy. Broń w postaci demonstracyjnej przeszła już pierwsze testy.

KMK-1 to mina przeciwburtowa, zaprojektowana z myślą o zwalczaniu lżej opancerzonych pojazdów. Fot. Bartłomiej Kucharski

Zaprezentowano też dobrze znany z poprzednich edycji MSPO przeciwpancerny pocisk kierowany Moskit LR. Pocisk jest stale rozwijany, m.in. przewidywany zasięg maksymalny wynosi już ponad 5 tysięcy metrów, a może jeszcze wzrosnąć. Zastosowano nową głowicę bojową o przebijalności ok. 800 mm stali RHA (za pancerzem reaktywnym). W konstrukcji rozwijanego pocisku stosowane są elementy rakiety kalibru 105 mm. Trwający rozwój Moskita LR (proponowane są również wersje SR i ER) daje pewne nadzieje na powstanie krajowego przeciwpancernego pocisku rakietowego z opcją naprowadzania z wykorzystaniem łącza światłowodowego. Moskit LR może stanowić uzbrojenie spieszonej piechoty (w wersji przenośnej), wozów bojowych oraz śmigłowców czy dronów.

Zaprezentowano również sterowany ładunek kierunkowy KMK-1. Jest to mina przeciwburtowa, skonstruowana z myślą o rażeniu lekkich pojazdów opancerzonych. Część bojowa składa się z efektora kal. 110 mm o przebijalności 100 mm (przy optymalnej odległości od celu, wynoszącej 40-55 m; zasięg rażenia wynosi do 200 m). Trójnożna podstawa zapewnia możliwość ustawienia ładunku pod różnymi kątami w określonym ich zakresie. Ładunek jest zintegrowany z kamerą termalną służącą do wycelowania ładunku oraz do obserwacji terenu dookoła ładunku. Sterowanie miną odbywa się za pomocą pulpitu połączonego z ładunkiem za pomocą światłowodu.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc