18 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie zakładów w Zalaegerszeg, będącej własnością spółki joint venture Rheinmetall AG i węgierskiego rządu Rheinmetall Hungary Zrt., w której mają powstawać m.in. bojowe wozy piechoty KF41 Hiúz.
Według Rheinmetall AG, jest to najnowocześniejszy zakład produkujący wozy bojowe, jaki istnieje dziś w Europie. Fabryka zapewni pracę kilkuset osobom (przy czym w ciągu kilku lat nastąpi wzrost zatrudnienia), a na mającym 33 ha powierzchni terenie powstaje dodatkowo nowoczesne centrum badawczo-testowe, z komorą klimatyczną i halą do prób ogniowych. Zakład zaprojektowano zgodnie z najnowszymi standardami, z myślą o możliwości elastycznego skalowania mocy produkcyjnych, o wzroście efektywności, zmianach technologicznych itd.
Fabryka ma być ważnym elementem współpracy Rheinmetall AG z władzami Węgier, stanowi też istotny element lokalnej gospodarki dzięki licznym miejscom pracy wymagającym wysokich kwalifikacji. Budowa zakładu związana jest z zakupieniem przez Budapeszt bojowych wozów piechoty Rheinmetall Lynx KF41 (lokalna nazwa Hiúz) z 9 września 2020 r., choć w zakładzie powstawać mogą też pojazdy kołowe. Węgry kupiły za 2 mld EUR 218 Lynxów w siedmiu różnych wariantach, a także 18 pojazdów wsparcia bojowego, 38 samochodów ciężarowych, części zamienne, trenażery, usługi szkolne i logistyczne. 172 bwp i pojazdów na ich bazie powstanie na Węgrzech – pierwsze mają opuścić zakład w Zalaegerszeg w przyszłym roku. Ponadto węgierski zakład ma partycypować w produkcji bwp KF41 na rynki trzecie, choć na razie Węgry są jedynym nabywcą Lynxa.
Podczas ceremonii uroczystego otwarcia zakładu Armin Papperger, prezes i dyrektor generalny Rheinmetall AG, powiedział, że „otwarcie nowej fabryki Rheinmetall AG Zalaegerszeg jest dla firmy znaczącym krokiem i wyrazem bliskich stosunków z rządem i siłami zbrojnymi Węgier, partnera w ramach Unii Europejskiej i NATO”. Stwierdził, że pracownicy Rheinmetalla „są dumni z bycia częścią rozwijającej się bazy przemysłowej w Zalaegerszeg i cieszą się na współpracę z lokalnymi partnerami i czerpanie z lokalnych talentów”.
Bartłomiej Kucharski, Andrzej Kiński.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Niemiec Węgier dwa bratanki i do wojny i do szklanki