Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemiecko–izraelska współpraca w dziedzinie podwodnych bezzałgowców

Zastępca prezesa oddziału obrony powietrznej i systemów morskich koncernu IAI Elta Eyal Shapira oraz prezes Atlas Elektronik Michael Ozegowski chwilę po podpisaniu porozumienia o współpracy. Fot. IAI Elta

10 maja podczas konferencji i salonu Undersea Defence Technology (UDT) w Rostoku, należąca do niemieckiego koncernu thyssenkrupp Marine Systems (tkMS) firma Atlas Elektronik oficjalnie zainicjowała współpracę z izraelską spółką IAI Elta w dziedzinie zaawansowanych metod wykrywania i zwalczania zagrożenia podwodnego.

Obiektem współpracy jest doposażenie opracowanego przez IAI Elta bezzałogowego autonomicznego pojazdu podwodnego AUV (autonomous underwater vehicle) ELI-3325 BlueWhale w zaawansowany holowany, pasywny system hydrolokacyjny produkcji Atlas Elektronik. Konstrukcyjnie bazuje on na sprawdzonym już systemie ACTAS (Active Towed Array Sonar) skąd pozyskano kanał pasywny. Pracuje on w zakresie częstotliwości od 50 do 10000 Hz. W takiej konfiguracji AUV ma być wykorzystywany jako dodatkowy system nasłuchowy (po nawodnej jednostce poszukującej) ułatwiając tym samym wykrycie okrętów podwodnych, które usiłowałyby się schować w warstwach wody o innej temperaturze (poniżej termokliny).

Nowością jest także sam nosiciel w postaci bezzałogowca ELI-3325. Został on bowiem oficjalnie ujawniony 5 maja, choć jak podkreśla producent ma on za sobą już tysiące godzin operacji. Pojazd ten jest konstrukcją modułową i może zostać doposażony w specjalistyczne wyposażenie w zależności od potrzeb. Jego zakres działalności dotyczyć ma m.in. zadań klasyfikowanych jako ISR (Intelligence Surveillance & Reconnaissance), do przeprowadzenia zwiadu w rejonie, gdzie planowany jest desant operatorów wojsk specjalnych albo zabezpieczenia działań własnych okrętów podwodnych poruszając się z odpowiednim wyprzedzeniem. Wyposażony jest w system radiolokacyjny o małym prawdopodobieństwie wykrycia (LPI) oraz system optoelektroniczny (niezbędny dla zadań typu VISINT). Może być także dodatkowo wyposażony w systemy walki elektronicznej (ELINT i COMINT). Wyposażenie to instalowane jest na podnoszonym teleskopowo maszcie.

Poza wspomnianym już na wstępie sonarem holowanym, ELI-3325 wyposażony jest także w dwa sonary obserwacji bocznej (z antenami o syntetycznej aperturze), które umożliwiają mapowanie dna oraz wykrywanie i precyzyjne lokalizowanie obiektów niebezpiecznych, w tym min dennych.

BlueWhale powstał najprawdopodobniej jako modyfikacja zaprezentowanego w 2017 roku, zaprojektowanego specjalnie na zamówienie Sił Morskich Izraela, bezzałogowego pojazdu Caesaron. AUV BlueWhale legitymuje się masą 5,5 tony przy wymiarach 10,9 x 1,12 m. W położeniu podwodnym może on przemieszczać się z prędkością do 7 węzłów. Optymalna prędkość patrolowa, przy której długotrwałość rejsu wynosić może nawet 30 dni, ograniczona jest natomiast do 2-3 węzłów. Maksymalna, oficjalnie ujawniona, głębokość operacyjna wynosi 300 m. Kształt pojazdu oraz rozmieszczenie sterów głębokości zostało tak dobrane by AUV mógł kłaść się na dnie. Jego wielkość z kolei dobrana została do transportu wewnątrz 40-stopowego kontenera. Wszystkie dane pozyskane przez operujący w rejonie pojazd przesyłane są do centrum dowodzenia przez szyfrowane, szerokopasmowe połączenie satelitarne. Wykorzystanie nośnika o tak wysokiej autonomiczności w połączeniu z bogatym zestawem przenoszonego wyposażenia umożliwia realizację zadań określanych jako WAPS (Wide-Area Persistent Surveillance).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc