3 kwietnia Komenda Portu Wojennego Świnoujście poinformowała o podpisaniu umowy z należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Zakładami Mechanicznymi Tarnów S.A. w sprawie realizacji usługi naprawy średniej morskich zestawów przeciwlotniczych ZU-23-2M/MR Wróbel.
Powyższa umowa została zawarta 27 marca i ma wartość 5,2 mln PLN z VAT. Na jej mocy zrealizowana zostanie usługa naprawy trzech zestawów tego typu. Zamawiający, w udzieleniu zamówienia, zastosował procedurę negocjacji bez wcześniejszej publikacji ogłoszenia – ma to związek z faktem, że ZM Tarnów S.A. był producentem tego typu zestawów. Łącznie wyprodukowano około 30 egzemplarzy (ZU-23-2MR), część z nich trafiła na eksport. Starsze ZU-23-2M produkowano do 1990 roku i dostarczono około 50 egzemplarzy (w tym część na eksport).
W Marynarce Wojennej trafiły pokłady licznych okrętów, gdzie stanowią standardowy typ zestawu przeciwlotniczego i obrony bezpośredniej. Obecnie nie planuje się kontynuacji zakupów. Agencja Uzbrojenia, na potrzeby Marynarki Wojennej, prowadzi zakupy zestawów artyleryjskich nowej generacji opartych na armacie automatycznej AM-35 kalibru 35 mm. Dotychczas zamówiono partię na potrzeby niszczycieli min projektu 258 (pięć sztuk), a także rozważa się zakup dla fregat wielozadaniowych oraz modernizowanych okrętów rakietowych projektu 151M. Prace nad nimi są prowadzone przez konsorcjum w składzie: Wojskowa Akademia Techniczna (lider), Akademia Marynarki Wojennej, PIT-RADWAR S.A. i Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A..
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
W latach 90tych służyłem na okrętach,wówczas Sustem Wròblel 2 uchodził za przestarzały gdyby nie montowane na nich izraelskie rakiety to byłoby tylko prowizorką na piratòw jedynie.
dobrze byłoby móc jeszcze zamontować na naszych okrętach wielolufowe WKM-y z Tarnowa.