Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

NRO podpisuje umowy na badania nad obrazowaniem hiperspektralnym

NRO stale poszukuje nowych rozwiązań mających zapewnić poprawę możliwości w obszarze ISR Stanów Zjednoczonych. Fot. NRO

22 marca amerykańskie Narodowe Biuro Rozpoznania (National Reconnaissance Office) przyznało umowy na badania nad obrazowaniem hiperspektralnym (hyperspectral imagery – HSI). Obrazowanie hiperspektralne to najszersza odmiana obrazowania wielospektralnego obejmująca 100 lub więcej kanałów.

Obrazowanie hiperspektralne to techniki rejestracji obrazu będące uogólnieniem fotografii barwnej na pełną przestrzeń barw w zakresie światła widzialnego, mikrofal, dalekiej i bliskiej podczerwieni oraz ultrafioletu. Firmami, które mają zająć się badaniami nad systemami obrazowania hiperspektralnego, są BlackSky Technology, HyperSat, Orbital Sidekick, Pixxel, Planet i Xplore.

Obrazy hiperspektralne składają się ze światła o setkach kolorów w całym spektrum elektromagnetycznym. Ponieważ obrazowanie hiperspektralne zbiera wiele różnych kolorów światła, to każdy obiekt będzie miał unikalną sygnaturę. Dzięki temu użytkownicy takowych systemów mogą uzyskać informacje na temat każdego piksela na obrazie, w celu identyfikacji obiektów i materiałów. Obrazowanie hiperspektralne ma zastosowanie w rolnictwie, górnictwie i geologii, ale także wywiadzie i zwiadzie oraz dozorowaniu obszarów.

Umowy dotyczące badań nad komercyjnymi zdolnościami hiperspektralnymi koncentrują się na zwiększaniu wiedzy i zrozumieniu obecnych i spodziewanych w najbliższym czasie możliwości w tym obszarze. Chodzi głównie o jakość i użyteczność operacyjną obrazów hiperspektralnych.

Program zaplanowany jest na dwa etapy. Pierwszy etap koncentruje się na badaniach analitycznych w celu zapewnienia szacunkowych zdolności systemu zarówno na poziomie pojedynczych czujników, jak i konstelacji, jak również planowania biznesowego i cyberbezpieczeństwa. Drugi etap koncentruje się na ocenie możliwości na orbicie i zamówieniu gotowych rozwiązań.

Jeśli kontrakty badawcze zostaną przekute w rzeczywiste możliwości, to amerykańskie zdolności w obszarze ISR zostaną znacząco poszerzone. Zastosowanie komercyjnych satelitów oferowanych przez firmy z sektora cywilnego pozwoli znacząco obniżyć koszty oraz przyspieszyć cały proces pozyskiwania nowych możliwości.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc