23 marca rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek, poinformował o postępach prac przy realizacji umowy dostaw 32 wielozadaniowych śmigłowców Leonardo AW149, które zostały zamówione w lipcu 2022 roku.
Jak wskazuje rzecznik prasowy, pierwsze dwa egzemplarze znajdują się już na etapie montażu finalnego. Odbiór, według harmonogramu, spodziewany jest na drugą połowę bieżącego roku. Kolejnych sześć sztuk ma zostać dostarczonych w 2024 roku. Cały program ma zostać zrealizowany do 2029 roku – kosztuje on Skarb Państwa 8,250 mld PLN.
Pomimo faktu, że program jest realizowany od dłuższego czasu, szczegóły dotyczące docelowej konfiguracji nie są publicznie znane. W październiku 2022 roku General Electric ujawnił, że dostarczy silniki CT7-2E1. Dodatkowo, w marcu bieżącego roku, amerykański Departament Stanu zatwierdził możliwość sprzedaży Polsce 800 kierowanych pocisków przeciwpancernych Lockheed Martin AGM-114R2 Hellfire, które mają stanowić główny oręż powietrze-ziemia AW149 – nieoficjalnie proces integracji został już zrealizowany, podobnie jak próby weryfikujące zrealizowane. Jak wskazuje Ministerstwo Obrony Narodowej, zamówiona przez Polskę konfiguracja obejmuje systemy samoobrony, obserwacyjno-celownicze oraz uzbrojenie obejmujące także pociski niekierowane oraz systemy strzeleckie.
Śmigłowce AW149, których formalnym dostawcą będą należące do koncernu Leonardo zakłady WSK PZL Świdnik S.A., trafią do 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. W bieżącym roku to nie jedyny nowy typ wiropłata, który zostanie wdrożony do Wojsk Polskiego – także w tym roku Brygada Lotnictwa MW ma odebrać cztery AW101, które pozwolą na zapoczątkowanie procesu wymiany obecnie eksploatowanych Mil Mi-14PŁ oraz PŁ/R. W obu przypadkach nie można wykluczyć, że zakupy obu typów śmigłowców będą kontynuowane w przyszłości.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu