W dniach 17-18 marca w Olsztynie oraz 15 innych miastach Polski odbyły się I Wojskowe Targi Służby i Pracy zorganizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Były one jednym z odbywających się w ostatnim czasie przedsięwzięć mających na celu zwiększenie liczebności armii, odtworzenie systemu rezerw oraz budowę efektywnego systemu szkolenia żołnierzy zawodowych.
Największy rozmach miała ta cześć targów, która odbyła się w kompleksie koszarowym należącym do 22. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Olsztynie. To tam 17 marca odbyła się uroczysta przysięga wojskowa ponad 500 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej, w której uczestniczył wiceprezes Rady Ministrów minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Dzięki tym targom mieszkańcy Olsztyna i innych miast mieli możliwość sprawdzenia możliwości rozwoju zawodowego w Siłach Zbrojnych RP, chętni do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy służby zawodowej mieli możliwość osobiście porozmawiać z rekruterami, studentami uczelni wojskowych i żołnierzami wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. Mogli się dowiedzieć jak zostać żołnierzem, jakie są warunki służby, wynagrodzenia, profity i możliwości rozwoju. Natomiast zainteresowani pracą na stanowiskach cywilnych w jednostkach i instytucjach wojskowych podległych ministerstwu obrony narodowej mogli poznać ich ofertę.
Aktywny udział w targach mieli żołnierze służący w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym - medaliści igrzysk olimpijskich czy mistrzostw świata, a więc osoby znane z pierwszych stron gazet. Informowali oni uczestników jak utrzymywać dobrą formę fizyczną, ale również jak poradzić sobie z wyzwaniami jaki niesie wojskowy egzamin z wychowania fizycznego.
Targom towarzyszyły pokazy wyszkolenia żołnierzy w tym sztuk walki, pierwszej pomocy i medycyny pola walki, musztry i występy orkiestry wojskowej, jak też występy wokalne raperów w wojskowych mundurach. Czynna była bezpłatna strzelnica i baza paintball. Chętni mogli spróbować swoich sił na trenażerze skoków spadochronowych. Na stoisku medycznym można było wykonać podstawowe badania diagnostyczne. Nie zabrakło oczywiście wojskowej grochówki i pieczonego na miejscu żołnierskim chleba.
Podczas targów swój profesjonalizm prezentowali żołnierze Wojsk Specjalnych, Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Wojsk Obrony Terytorialnej, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Wojskowej Służby Zdrowia, Żandarmerii Wojskowej i Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Natomiast możliwości studiowania na uczelniach wojskowych zaprezentowali podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej, Lotniczej Akademii Wojskowej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Akademii Sztuki Wojennej.
Wydarzeniem towarzyszącym była zorganizowana w Olsztynie przez Akademię Sztuki Wojennej debata z udziałem ekspertów i dowódców Wojska Polskiego pod hasłem „Strategicznie o rekrutacji w Wojsku Polskim”. Dyskusja ta dotyczyła różnych aspektów promowania nowych form służby wojskowej wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny oraz doświadczeń i wyzwań związanych ze wzrostem liczebności polskiej armii oraz sytuacją na wschodniej flance NATO.
Ponadto odwiedzający targi w Olsztynie mogli zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt polskiej armii w tym samobieżne armatohaubice Krab i K9, czołgi podstawowe Leopard 2PL i K2, moździerze samobieżne Rak, wyrzutnie pocisków rakietowych NSM i WR-40 Langusta, przeciwlotnicze zestawy rakietowe Poprad, kołowe transportery opancerzony Rosomak w różnych wersjach, samochody opancerzone Cougar i Żmija, pojazdy ewakuacyjne Hardun, a także wielozadaniowy śmigłowiec S-70i Black Hawk należący do Wojsk Specjalnych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu