16 lutego Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy ramowej z korporacją Raytheon w sprawie realizacji usług wsparcia fabrycznego dla użytkowników zasobników szybujących AGM-154 JSOW.
Umowa ma wartość 34,1 mln USD i ma obowiązywać do lutego 2028 roku. W momencie podpisania nie uruchomiono finansowania, które będzie przelewane na konto producenta w momencie zlecania poszczególnych prac. Co należy podkreślić, obok amerykańskich sił zbrojnych z usług wsparcia fabrycznego mają korzystać także klienci eksportowi. Jak wskazuje komunikat zamawiającego, 6% wartości ma być prowadzona w Poznaniu. Tego typu lokalizacja nie powinna zaskakiwać, gdyż Polska w ramach umowy na zakup 48 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb zamówiła także partię zasobników AGM-154C (około 78 sztuk). Do czasu zakupu pocisków manewrujących AGM-158 JASSM/JASSM-ER, stanowią broń o największym zasięgu operacyjnym.
Nowy kontrakt to kontynuacja wsparcia fabrycznego. Poprzednia umowa, o wartości 32,3 mln USD, była podpisana w 2017 roku i obowiązywała do końca września 2022 roku. Wówczas polski „wkład” był wyceniony na kwotę 2 mln USD (co stanowiło około 6,2%) całej kwoty.
Jak wskazuje Departament Obrony, nowa umowa obejmuje wsparcie inżynieryjne i eksploatacyjne, szkolenie, analizy czy pomoc w zakresie integracji. Obecnie Polska eksploatuje zasobniki AGM-154C JSOW z samolotami F-16C/D Jastrząb. Drugim typem samolotu zdolnym do przenoszenia i użycia broni będzie Lockheed Martin F-35A Lightning II (32 egzemplarze zakontraktowane).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu