Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Tajwan chce amerykańskich samolotów

7 marca władze Tajwanu poinformowały, że wkrótce wyślą do Stanów Zjednoczonych prośbę dotyczącą możliwości zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych rodziny Lockheed Martin F-35 Lightning II oraz tankowania powietrznego Boeing KC-135.

Według dostępnych informacji Tajwan chce zakupić cztery samoloty KC-135, które pochodziłyby z nadwyżek sprzętowych US Air Force. Dodatkowo pakiet miałby objąć około 60 wielozadaniowych F-35B Lightning II, które pozwoliłyby na przezbrojenie trzech eskadr lotnictwa tego kraju. Wybór wersji skróconego startu i lądowania ma związek z możliwością zniszczenia baz lotniczych, które znajdują się w zasięgu oddziaływania sił zbrojnych Chin.

W czasie administracji prezydenta Obamy Tajwan starał się o zakup 66 F-16 Fighting Falcon w jednej z zaawansowanych odmian produkcyjnych. W obawie przed pogorszeniem stosunków dyplomatycznych z Pekinem, ówczesna administracja w Waszyngtonie nie wydała zgody na transakcję – Tajwańczycy musieli zadowolić się modernizacją posiadanej floty F-16A/B Fighting Falcon do standardu F-16V.

Nowa administracja wydała zgodę na sprzedaż do Tajwanu pocisków rodziny AGM-88 HARM, przeciwlotniczych Standard SM-2 Block IIIA, torped czy zasobników szybujących AGM-154 JSOW. Obecnie w dalekowschodniej Azji F-35 zostały zamówione przez Japonię oraz Republikę Korei. Poza Tajwanem zainteresowanie wyraża m.in. Singapur.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc