7 lutego amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż Polsce wyrzutni oraz modułów artyleryjskich wyrzutni rakietowych M142 HIMARS. Ogółem pakiet został wyceniony na maksymalną kwotę 10 mld USD.
Zgodnie z procedurami, autoryzacja Departamentu Stanu jest okazją do upublicznienia wniosku i przesłania go do dalszego procedowania w Kongresie Stanów Zjednoczonych. W ramach powyższego wiadomo, że Polska jest zainteresowana zakupem kolejnej partii kompletnych wyrzutni M142 HIMARS (18 sztuk), a także 468 modułów wyrzutni HIMARS, które mają zostać połączone z podwoziami marki Jelcz. Poza tym Polska jest zainteresowana zakupem 45 taktycznych pocisków M57 ATACMS, 461 pakietami z pociskami M30A2 GMLRS-AW (w każdym po sześć pocisków kalibru 227 mm), 521 pakietami z pociskami M31A2 GMLRS-U, 532 pakietami z pociskami GMLRS-ER AW). Dodatkowo całość obejmuje także pakiety z pociskami szkolno-treningowymi LCRRPR, urządzenia łączności, wyposażenie dodatkowe.
W przypadku zawarcia umowy głównym realizatorem ma być korporacja Lockheed Martin, producent systemu HIMARS oraz amunicji. Przypomnijmy, Letter of Request w sprawie zakupu 500 wyrzutni artyleryjskiego systemu rakietowego HIMARS został wysłany do Stanów Zjednoczonych w maju ubiegłego roku. W ciągu kolejnych miesięcy Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło także umowę z Republiką Korei w sprawie zakupu w tym kraju systemu K239 Chunmu. Ze względu na ograniczenia produkcyjne, w październiku ubiegłego roku, minister Mariusz Błaszczak wskazywał, że zakup systemu HIMARS zostanie ograniczony do około 200 wyrzutni. Pierwszych 20 zostało zakontraktowanych w lutym 2019 roku – zostaną dostarczone w bieżącym roku. Oznacza to, że maksymalna wycena opublikowana przez Departament Stanu, nie zostanie osiągnięta ze względu na ograniczenie zamówienia. Docelowo Ministerstwo Obrony Narodowej planuje bowiem dysponować 28 DMO Homar (z tego 16 na K239, a pozostałe na M142 HIMARS).
W listopadzie 2022 roku Agencja Uzbrojenia oraz konsorcjum PGZ-WWR (Wieloprowadnicowe Wyrzutnie Rakietowe) zawarły umowę ramową w sprawie dostaw elementów systemów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych – ma ona obejmować m.in. dostawy nośników w postaci pojazdów różnych typów. Szacunkowy koszt może przekroczyć 20 mld PLN. W skład elementów, które zostaną dostarczone przez konsorcjum PGZ-WWR wchodzą: podwozia specjalne Jelcz, przeznaczone do integracji z amerykańskimi i południowokoreańskimi modułami wyrzutni; artyleryjskie wozy rozpoznawcze w układzie 4×4, wozy dowodzenia, wozy amunicyjne, wozy ewakuacji technicznej, bezzałogowe systemy powietrzne, systemy łączności i systemy radiolokacyjne oraz kompleksowy pakiet sprzętu logistycznego.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Ciekawe czy podwozia Jelczy do wyrzutni amerykańskich i koreańskich będą miały opancerzoną kabinę? Trzeba przyznać że te Oshkosh M1140 wyglądają topornie ale solidnie