Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowa jednostka hydrograficzna w składzie rosyjskiej Floty Bałtyckiej

Duży kuter hydrograficzny Anatolij Kniaziew tuż przed podniesieniem bandery, które odbyło się nad Newą w centrum Sankt Petersburga. Fot. MO FR

24 listopada przy nabrzeżu Angielskim w Sankt Petersburgu odbyła się uroczystość poniesienia bandery dużym kutrze hydrograficznym Anatolij Kniaziew projektu 19920 Bakłan.

Termin uroczystości, w której wziął udział dowódca Floty Bałtyckiej wadm. Wiktor Liina nie był przypadkowy, w tym czasie w Sankt Petersburgu odbywało się zebranie metodyczne kierownictwa Służby Hydrograficznej WMF FR. Nowa jednostka została przydzielona do Leningradzkiej bazy wojennomorskiej Floty Bałtyckiej i najprawdopodobniej bazować będzie w Łomonosowie na południowym wybrzeżu Zatoki Fińskiej.

Kuter hydrograficzny Anatolij Kniaziew został zbudowany przez stocznię Okskaja sudowierfʹ z miejscowości Nawaszyno położonej nad rzeką Oka. Jest to siódma jednostka proj. 19920, jej stępkę położono 30 czerwca 2021 r., zwodowano 14 kwietnia 2022 r., zaś o jego próbach morskich poinformowano 19 października br. Jak na rosyjskie realia jej budowa przebiega bardzo szybko. Kuter ten nosi imię twórcy i uczestnika testów arktycznych pierwszego radzieckiego systemu nawigacyjnego służącego do rejsów na dużych szerokościach geograficznych, który pozwolił na rejs atomowego okrętu podwodnego Leninskij Komsomoł (K-3) projektu 627 na biegun północny.

Jednostki proj. 19920 Bakłan przeznaczone są do zabezpieczenia pod względem hydrograficznym codziennego funkcjonowania okrętów i jednostek pomocniczych floty, jednostek brzegowych, baz morskich i poligonów. Jak dotąd banderę Służby Hydrograficznej WMF FR podniosło siedem jednostek tego typu, spośród których trzy służą we Flocie Północnej, dwie w Flocie Bałtyckiej oraz po jednym we Flocie Czarnomorskiej i Flotylli Kaspijskiej. W budowie w stoczni SSZ Wympieł w Rybińsku znajdują się dwa kolejne kutry tego typu. Ponadto pięć nieco większych jednostek projektu 19920B zasiliło Flotę Oceanu Spokojnego.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc