Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zmiany w rosyjskim Państwowym Programie Uzbrojenia

Rosyjski Państwowy Program Uzbrojenia z 2010 r. miał zostać zawieszony ‒ ma go zastąpić nowy, uwzględniający skutki wojny z Ukrainą. Fot. MO FR.

Według rosyjskiego portalu vedomosti.ru, realizacja obowiązującego do niedawna Państwowego Programu Uzbrojenia Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej została wstrzymana na początku listopada br. Ma go zastąpić nowy program. To na razie informacje nieoficjalne.

Na początku listopada br. prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin miał zlecić zmianę planów rozwoju Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i „dostosowanie ich do rzeczywistych potrzeb”. Osobami odpowiedzialnymi za realizację zadania uczyniono premiera Michaiła Miszustina i ministra obrony Siergieja Szojgu. Oznacza to, że Państwowy Program Uzbrojenia (GPW 2020), zatwierdzony jeszcze w 2010 r., przestał obowiązywać. Przewidujący wydatkowanie co najmniej 22 bln RUM program został wstrzymany i  prawdopodobnie faktycznie zamknięty, a powodem tego są rezultaty agresji na Ukrainę. Duże straty, jakie ponoszą rosyjskie wojska, jak również zachodnie sankcje utrudniające produkcję (czy nawet remonty i modernizacje) niektórych typów uzbrojenia czy wyposażenia, spowodowały konieczność „zrewidowania priorytetów” w GPW. Nie bez znaczenia pozostają też doświadczenia z konfliktu ‒ działania w realnego pola walki wykazały, że wiele typów nowoczesnego uzbrojenia i wyposażenia spisały się gorzej niż zakładano, ale inne lepiej. Te pierwsze wymagają poprawek lub wręcz zastąpienia innymi typami.

Zgodnie z założeniami z 2010 r., przyjęty wówczas i aktualizowany co pięć lat GPW, pochłaniał ok. 2 bln RUB rocznie. Miało to umożliwić zwiększenie udziału nowoczesnego (nowego i zmodernizowanego) uzbrojenia w  arsenale Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej do 70%. Realizacja założeń okazała się jednak niemożliwa z przyczyn zarówno technicznych, jak i finansowych, a sztandarowym przykładem mogą być notujące wielkie opóźnienia rosyjskie programy budowy platform lądowych nowej generacji (Armata, Kurganiec-25, Bumierang) czy samolotów bojowych nowej generacji (PAK-FA/Su-57 i PAK-DA). Kiedy powstanie nowy plan i jak będzie przebiegać jego realizacja ‒ czas pokaże.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc