Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2022: Optoelektroniczne premiery spółki Etronika

Premiera MSPO 2022 – miniaturowa kamera termowizyjna Atto 1280 spółki Etronika. Fot. Adam M. Maciejewski

Spółka Etronika pokazuje na MSPO 2022 premierowo swoje dwa nowe urządzenia – miniaturową kamerę termowizyjną Atto 1280 i miniaturową głowicę optoelektroniczną Regulus-3. Te światowej klasy urządzenia dołączają do dotychczasowego portfolio Etroniki obejmującego głowice optoelektroniczne, kamery termowizyjne czy celowniki optoelektroniczne do ręcznej broni strzeleckiej.

Pierwszą premierą spółki Etronika na MSPO 2022 jest miniaturowa kamera termowizyjna Atto 1280. I warto podkreślić, że ta „mała–wielka” kamera to nowość nie tylko na skalę kielecką czy polską, ale nawet europejską. Największym novum kamery Atto 1280 jest zastosowanie niechłodzonej termowizji. Kamera jest całkowicie polskiej konstrukcji autorstwa spółki Etronika. Natomiast kamera powstała we współpracy z francuskim partnerem, który dostarcza matrycę. Kamerę Atto 1280 cechuje rozdzielczość 1280×1024, wielkość pojedynczego piksela wynosi 12 μm, czułość termiczna (NETD – Noise Equivalent Temperature Difference) wynosi < 50 mK, a częstotliwość odświeżania 30 Hz. Pobór mocy też jest niski. Kamera Atto 1280 może być zasadniczym lub jednym z kilku sensorów urządzenia optoelektronicznego, np. przenoszonego jako wyposażenie zadaniowe przez bezzałogowy system powietrzny.

Miniaturowa głowica optoelektroniczna Regulus-3 – drugie premierowe urządzenie spółki Etronika na MSPO 2022. Fot. Adam M. Maciejewski

W Kielcach Etronika pokazała też przykład takiego urządzenia, którego jednym z sensorów może być właśnie kamera Atto 1280. Była to zarazem druga premiera Etroniki na MSPO 2022. Chodzi o miniaturową głowicę optoelektroniczną Regulus-3 o masie zaledwie ok. 350–400 g. Zestaw sensorów zintegrowanych w głowicy Regulus-3 składa się z jednej kamery termowizyjnej (np. Atto 1280) i układu dwóch dziennych kolorowych kamer telewizyjnych z ciągłym zoomem, gwarantujących obraz full HD 1920×1024.

Głowica optoelektroniczna MAG-S1 na MSPO 2022. Fot. Adam M. Maciejewski

Jak bardzo miniaturowym urządzeniem jest głowica Regulus-3 widać, porównując ją z inną głowicą optoelektroniczną Etroniki, tym razem wyrobem znanym o ugruntowanej pozycji rynkowej, czyli głowicą optoelektroniczną MAG-S1. Jest to głowica ze stabilizacją żyroskopową. W jej przypadku można integrować kamery o różnych parametrach. Standardowo MAG-S1 integruje kamerę termowizyjną (z chłodzoną lub niechłodzoną matrycą), dzienną kamerę telewizyjną i dalmierz laserowy – szczegółowa specyfikacja zależy od zamawiającego. Konfiguracja głowicy MAG-S1 wpływa na masę tego urządzenia, ale nie jest to więcej niż 20 kg. Głowica MAG-S1 jest przeznaczona do instalacji na różnych pojazdach jako ich wyposażenie zadaniowe lub obserwacyjno-celownicze, np. ich systemu wieżowego. MAG-S1 można montować także na rozwijanych masztach.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc