Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2022: Collins Aerospace – zasobnik TacSAR i oprogramowanie SCi-Toolkit

Model zasobnika rozpoznawczego w skali, pokazany na MSPO 2022. Fot. Adam M. Maciejewski

Spółka Collins Aerospace, część korporacji Raytheon Technologies, prezentuje na MSPO 2022 swoje rozwiązania z zakresu zarówno sprzętu, chodzi o lotnicze zasobniki rozpoznawcze z najnowszym TacSAR na czele, jak i specjalistyczne oprogramowanie SCi-Toolkit do obróbki i sieciocentrycznej dystrybucji obrobionych danych rozpoznawczych.

Przybliżeniu zakresu działalności, w tym na terenie Polski, spółki Collins Aerospace służyła konferencja prasowa, zorganizowana pierwszego dnia kieleckiego Salonu. Na MSPO 2022 Collins Aerospace promuje przede wszystkim swój lotniczy zasobnik rozpoznania radiolokacyjnego TacSAR. Jest to odpowiedź spółki na rynkowe zapotrzebowanie na lotniczy zasobnik rozpoznawczy wyposażony w stację radiolokacyjną z syntetyczną apertura (SAR) do prowadzenia rozpoznania powierzchni ziemi o każdej porze doby, a przede wszystkim w każdych warunkach atmosferycznych. Zasobnik TacSAR w pierwszej kolejności jest oferowany licznemu gronu użytkowników zasobników rozpoznania optoelektronicznego DB-110. Używają go też siły Powietrzne RP razem z myśliwcami wielozadaniowymi F-16C/D.

TacSAR powiela konstrukcję DB-110. Zasadnicza różnica polega na zastąpieniu zespołu urządzeń optoelektronicznych przez zespół anteny stacji SAR, zamontowanej wzdłużnie, zatem o bocznym sektorze obserwacji. Collins Aerospace do zasobnika TacSAR wybrał stację radiolokacyjną Leonardo Osprey 50. Jest to nowoczesna półprzewodnikowa cyfrowa stacja z aktywną anteną o fazowanym szyku (AESA). Blok antenowy może być przestawiony podczas lotu, z anteną skierowaną na lewo lub prawo od osi wzdłużnej płatowca – TacSAR jest przenoszony przez F-16 na centralnym węźle podkadłubowym, jak DB-110. TacSAR jest też do niego bardzo zbliżony gabarytowo i masowo w celu jak najprostszej integracji. Przybliżona masa TacSAR-a to ok. 770–900 kg. W przypadku F-16 Collins Aerospace współpracuje w tym celu z korporacją Lockheed Martin. Jeżeli jakieś siły powietrzne mają już zasobniki DB-110, mogą wykorzystać całą infrastrukturę naziemną do ich obsługi razem z nowymi zasobnikami TacSAR, co obniża koszty. Jednocześnie Collins Aerospace rozwija zasobnik rozpoznania obrazowego, jego nowa wersja MS-110 ma nowy i liczniejszy zestaw urządzeń optoelektronicznych, m.in. nowa kamera termiczna średniozakresowej podczerwieni (MWIR), które umożliwiają obserwację powierzchni ziemi w szerszym zakresie spektrum elektromagnetycznego – łącznie siedmiu pasmach. Jakość zobrazowania uległa poprawie, MS-110 lepiej radzi sobie także z coraz lepszymi systemami kamuflażu.

Pokaz możliwości oprogramowania SCi-Toolkit na MSPO 2022. Fot. Adam M. Maciejewski

Kolejnym wyrobem Collins Aerospace jest zestaw oprogramowania SCi-Toolset. W jego skład wchodzi szereg internetowych aplikacji (SCi-X, SCi-Pulse, Sci-Discover, SCi-Contour, SCi-Progress, SCi-Maps, SCi-Gather), których zaawansowane algorytmy umożliwiają szybką i zaawansowaną analizę, obróbkę i dystrybucję danych rozpoznawczych z dowolnych źródeł rozpoznania lotniczego lub satelitarnego (w tym oczywiście z zasobników DB-110, MS-110 i TacSAR). Oprogramowanie SCi-Toolset umożliwia koordynację działań, optymalizację wykorzystanie sił i środków (zasobów technicznych i personelu), a przede wszystkim zapewnia szybką obróbkę danych rozpoznawczych z ich szybka dystrybucją w sieciocentrycznych systemach dowodzenia. Algorytmy SCi-Toolset mają wiele funkcji wspomagających analizę i wykorzystanie danych z rozpoznania obrazowego, m.in. Panorama (panoramiczny obraz złożony z wielu oddzielnych ujęć), Automatic Image Service (AIR, wspomaga obróbkę obrazów terenu pod kątem dokładności geograficznego odwzorowania), Image Fix-Up (graficzna obróbka zdjęć, poprawiająca jakość zobrazowania). Collins Aerospace pracuje obecnie nad rozszerzeniem funkcji SCi-Toolset o analizę danych z rozpoznania elektromagnetycznego (SIGINT) i o funkcję morskiego systemu AIS (automatic identification system).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc