31 marca oddział Raytheon Intelligence & Space firmy Raytheon Technologies poinformował o pomyślnym przetestowaniu na poligonie White Sands Missile Range w stanie Nowy Meksyk zdolności zwalczania roju bezzałogowców przez system laserowego zwalczania celów HELWS (High Energy Laser Weapon System, System Broni Laserowej Dużej Mocy) współpracujący z rakietowym systemem obrony przeciwlotniczej Kongsberg/Raytheon NASAMS.
Podczas pokazowego „strzelania” system HELWS otrzymał informacje o celach z FDC (Fire Distribution Center, Stanowisko Kierowania Ogniem) systemu NASAMS, współpracującego ze stacja radiolokacyjną AN/MPQ-64 Sentinel, a następnie, korzystając ze zintegrowanych z głowicą laserową urządzeniom optoelektronicznym MTS (Multi-Spectral Targeting System) ‒ telewizyjnym i termowizyjnym ‒ wykrył, zidentyfikował i zestrzelił dziewięć bezzałogowców z dwóch nadlatujących niezależnie od siebie rojów, które przekroczyły granice bronionej strefy. Nie poinformowano ile czasu trwała sekwencja zwalczania celów, ani też na jakim dystansie cele zostały rażone, podano jedynie, że „odległość miała znaczenie taktyczne”.
Pokaz obserwowali przedstawiciele Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych i agencji federalnych, a także zaproszeni goście z sił zbrojnych państw sojuszniczych. Mogli się oni naocznie przekonać o możliwości łatwej integracji i skutecznej współpracy efektorów działających na innych zasadach fizycznych z wykorzystywanym od ponad 20 lat w kilku państwach rakietowym systemem przeciwlotniczym. Od lat zresztą twórcy NASAMS-a podkreślają otwartą architekturę systemu, umożliwiającą na dołączenie do niego nowych sensorów i efektorów, zgodnie z potrzebami zamawiających oraz zmieniającymi się uwarunkowaniami pola walki.
Dzięki dodaniu systemu NASAMS do sensorów, efektorów oraz systemów dowodzenia i kierowania ogniem, z którymi współpracuje HELWS, Raytheon Technologies może zaoferować zdolność zwalczania bezzałogowców w ramach zintegrowanego systemu obrony powietrznej.
Prace nad HELWS prowadzi od połowy poprzedniej dekady zakład Raytheon Intelligence & Space w McKinney w stanie Teksas. HELWS to urządzenie wykorzystujące laser światłowodowy i cechuje go moc ok. 10 kW. Jego głowica i aparatura ma na tyle niewielkie rozmiary oraz masę, że udało się go zintegrować na pojeździe wysokiej mobilności LTATV (Lightweight Tactical All-Terrain Vehicle, Lekki Terenowy Pojazd Taktyczny) Polaris MRZR-4. HELWS w wersji mobilnej zasilany jest z akumulatorów litowo-jonowych, których pojemność wystarcza na 20÷40 „strzałów” lub czterogodzinną nieprzerwaną pracy w trybie poszukiwania celów.
HELWS został zaprezentowany w 2017 r., a od 2018 r. był badany przez US Army, w ramach programu samobieżnego systemu obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu (Mobile Short-Range Air Defense, M-SHORAD), przede wszystkim pod kątem zwalczania bezzałogowców.
W sierpniu 2019 r. Departament Obrony zamówił dwa systemy HELWS za 24,8 mln USD z myślą o testach zwalczania niewielkich bezzałogowców prowadzonych przez US Air Force. Dostarczone zostały pod koniec października tego samego roku. Próby były pomyślne i w marcu 2021 r. Raytheon Intelligence & Space zawarł z US Air Force kontrakt na dostawę udoskonalonego systemu z laserem o mocy 15 kW. W tym samym roku wersję tę zaoferowano Ministerstwu Obrony Wielkiej Brytanii, z propozycją integracji na pojeździe Wolfhound.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Broń w teorii bardzo przydatna, przynajmiej do ochrony ważnych obiektów.
U nas zapewne, jeżeli potwierzi swoją wartość, broń wykorzystująca energię skierowaną wejdzie do służby 40 lat po czołowych armiach.