Morski samolot patrolowy bazowania lądowego Lockheed Martin P-3C Orion z Sił Powietrznych Królestwa Norwegii (Luftforsvaret) przechwycił dwa duże okręty nawodne Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej u wybrzeży Finnmarku. Kreml wysłał je by obserwowały NATO-wskie ćwiczenia „Cold Response 22”.
Maszyna z 333. Dywizjonu Luftforsvaret bazującego w Andøya przechwyciła na wodach na północ od Finnmarku (okręg administracyjny kraju, graniczący od wschodu z Federacja Rosyjską) w rejonie Przylądka Północnego ciężki rakietowy krążownik z napędem jądrowym Piotr Wielikij (eks-Jurij Andropow) projektu 11442 Orłan oraz fregatę rakietową (do niedawna duży okręt zwalczania okrętów podwodnych) Siewieromorsk (eks-Simfieropol) projektu 1155 Friegat.
Piotr Wielikij to obecnie jedyny sprawny okręt tej klasy wchodzący w skład Wojenno-Morskogo Fłota FR. Trwa modernizacja starszego Admirała Nachimowa według projektu 11442M, która ma ponoć zakończyć się w przyszłym roku. To największe nawodne okręty bojowe świata (poza lotniskowcami).
Para rosyjskich jednostek obserwuje trwające ćwiczenie NATO pod kryptonimem „Cold Response” (pol. chłodna odpowiedź), którego epizody rozgrywane są w Norwegii i na akwenach jej pobliskich. „Cold Response” to długo planowane i regularne ćwiczenia, które Norwegia organizuje co dwa lata. Tegoroczna edycja została ogłoszona ponad osiem miesięcy temu. Nie jest ona związana z niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresją Rosji na Ukrainę, na którą NATO odpowiada środkami prewencyjnymi, proporcjonalnymi i nieeskalacyjnymi. W tegorocznym wydaniu uczestniczy około 30 000 żołnierzy z 27 krajów z Europy i Ameryki Północnej. To ćwiczenia połączone rozgrywane w niskich temperaturach - na lądzie, w powietrzu i na morzu. Potrwają do kwietnia.
W „Cold Response 22” biorą też udział żołnierze z szczecińskiej 12. Dywizji Zmechanizowanej. Ich sprzęt, m.in.: kołowe transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak i pojazdy logistyczne, zostały przerzucone do Norwegii na pokładach okrętów transporowo-minowych OORP Toruń i Kraków, wchodzących w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Załadunek techniki odbył się w Porcie Wojennym w Świnoujściu. Transport morski do Norwegii odbył się w ramach międzynarodowego ćwiczenia „Brilliant Jump 22”, sprawdzającego zdolność i gotowość pododdziałów Sił Odpowiedzi NATO (ang. NATO Response Force, NRF) do szybkiego przemieszczenia w dowolne miejsce na świecie, gdzie prowadzone są ćwiczenia lub operacje wojskowe. Było ono uwerturą do „Chłodnej Odpowiedzi.”
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Kilka celnych torped i zbrodniarze rosyjscy idą na dno