Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Drony i rzeczywistość rozszerzona, czyli Konsorcjum Okular prezentuje swoje osiągnięcia

Prezentacja dokonań firm tworzących Konsorcjum Okular. Fot. Konsorcjum Okular

16 lutego na terenie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce odbył się pokaz najnowszych osiągnięć nowo powstałego Konsorcjum „Okular”.

W jego skład weszły firmy: B-Technology Sp. z o.o., Etronika Sp. z o.o., FlyFocus Sp. z o.o., Kestrel Aeronautics Sp z o.o. i VEO Sp. z o.o. Większość spółek konsorcjum do tej pory oferowała swoje usługi i produkty na rynku cywilnym, jednak postanowiły one połączyć siły, aby rozszerzyć wspólnie swoją ofertę także na rynek militarny.

Pokaz był organizowany dla Wojsk Obrony Terytorialnej, ale wzięli udział w nim również przedstawiciele Agencji Uzbrojenia, Komponentu Dowództwa Wojsk Specjalnych, Dowództwa Operacyjnego Rodzaju Sił Zbrojnych, Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych oraz Departamentu Innowacji Ministerstwo Obrony Narodowej.

W pokazie wzięła również udział firma Transbit Sp. z o.o. oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia.

W trakcie prezentacji miał miejsce pierwszy oficjalny pokaz dla przedstawicieli Sił Zbrojnych najnowszego drona firm Kestrel Aeronautics Sp z o.o. i FlyFocus Sp. z o.o. – Lemur. Ten bezpilotowy statek powietrzny o maksymalnej masie startowej 30 kg, przeznaczony jest przede wszystkim do rozpoznania, prowadzenia misji patrolowych oraz poszukiwawczych. Jednak po raz pierwszy zaprezentowano także inne funkcje jakie może pełnić ten dron, m.in. jako nośnik radaru SAR (opcjonalnie SAR/GMTI, pierwsza tego typu możliwość w Polsce dla bezpilotowych statków powietrznych tej klasy), nośnik skonfigurowanego zasobnika WRE czy też dron z wyposażeniem fotogrametrycznym.

BSP Lemur opracowany przez firmy Kestrel Aeronautics i FlyFocus. Fot, Konsorcjum Okular

Lemur może przebywać w powietrzu ponad 10 godzin w wersji spalinowej oraz około trzech godzin w wersji elektrycznej, i co najważniejsze, nie potrzebuje on do startu – dzięki zdolnościom VTOL – ani katapulty, ani utwardzonych nawierzchni. Zaś samo przygotowanie tego BSP do startu trwa około 10 minut.

Drugą prezentacją, którą przedstawił duet FlyFocus – Kestrel Aeronautics, jest ich najnowsza konstrukcja drona wielowirnikowego HAKA. Dron ten ma wyjątkową właściwość, iż przy masie 9,5 kg potrafi na krótkie dystanse przenieść ładunek o wadze aż 10,5 kg. Jego maksymalny czas lotu to 50 minut. Bezpilotowy Statek Powietrzny HAKA jest wersją rozwojową wcześniejszej konstrukcji firmy Fly-Focus – drona CableGuard. I podobnie jak tamten wielowirnikowiec ma możliwość zawisu na uwięzi przez wiele dni i unikalną możliwość wyczepienia się z kabla zasilającego na wysokości operacyjnej i dalszego kontynuowania wyznaczonego zadania na zasilaniu bateryjnym.

Europejską premierę zaliczyły też drony wielośrodowiskowe przeznaczone dla Sił Zbrojnych, a wytwarzane przez firmę B-Technology. Po raz pierwszy zademonstrowano Siłom Zbrojnym wielowirnikowce, które mogą nie tylko latać, ale także poruszać się po lądzie, jak i wodzie. Były to głównie demonstratory technologii, ale i tak ich potencjalne możliwości zrobiły duże wrażenie na gościach. Zaprezentowano trzy modele o masie całkowitej 450 g, 900 g oraz 25 kg. Przestawiono też kierunki ich dalszego rozwoju i możliwości budowy tych dronów o większej masie. Jak zaznaczył prezes firmy B-Technology, to jest dopiero początek drogi tego typu dronów i liczy w przyszłości, ze względu na ich unikalność, na duże zainteresowanie Sił Zbrojnych RP tego typu wyposażeniem.

Drony wielośrodowiskowe. Fot. Konsorcjum Okular

Sporym zainteresowaniem cieszyły się też wyroby firm VEO Sp. z o.o. i Etronika Sp. z o.o. PrezesVEO Sp. z o.o. Pan Ernest Syska przedstawił możliwości zastosowania do celów militarnych okularów RealWear, demonstrator kamery na broń Cornershooter, a także możliwości jakie daje zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości w rozpoznaniu. Razem z firmą Etronika przedstawiono nahełmowy demonstrator gogli VEO XAR1 z kamerą TI-2 Rogaś. Z kolei Etronika pokazała rodzinę celowników termowizyjnych do broni UCT-2, celownik dzienno-termowizyjny MIZAR oraz kompaktową lunetę termowizyjną TEYE-2, które cieszyły się sporym zainteresowaniem gości.

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia przedstawił swoje najnowsze rozwiązania z zakresu zwalczania celów opancerzonych w postaci przeciwpancernego pocisku kierowanego ppk Moskit LR. Pokazano także trzy rodziny głowic, które przeznaczone są do uzbrajania bojowych bezzałogowych statków powietrznych.

Przedstawiciel Transbitu, dyrektor ds. Badań i Rozwoju Robert Tomasik, reprezentujący firmę współpracującą z Konsorcjum, przedstawił gościom możliwości swojej radiostacji R450C wraz z głównymi liniami rozwoju swoich systemów bezpiecznej wymiany informacji oraz zabezpieczenia kryptograficznego.

Przygotowany pokaz i prezentacja dokonana przez Konsorcjum „Okular”, miała na celu przede wszystkim zaprezentowanie przedstawicielom Wojsk Obrony Terytorialnej i Ministerstwa Obrony Narodowej osiągnięć małych firm i start-upów w zakresie technologii podwójnego zastosowania oraz pokazać, iż one też we współpracy z instytucjami wojskowymi i większymi partnerami mogą być dostarczycielem rozwiązań do Sił Zbrojnych RP.

Źródło: Konsorcjum Okular.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Drony i rzeczywistość rozszerzona, czyli Konsorcjum Okular prezentuje swoje osiągnięcia”

  1. Tak trzymać, rozwijać bezzałogowce przetestować porządnie, ewentualnie poprawić i spore kontrakty dla naszej armii w polskim przemyśle.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc