1 stycznia 2022 r. oficjalnie funkcjonować zaczęła szwedzka Agencja Obrony Psychologicznej (Myndigheten för psykologiskt försvar - MPF). To nowa instytucja utworzona przez rząd Królestwa Szwecji, której głównym zadaniem jest przeciwdziałanie zagrożeniom w domenie cybernetycznej, instrumentom agresji informacyjnej i operacjom wpływu wymierzonym w szwedzkie społeczeństwo, podmioty gospodarcze oraz struktury państwowe.
Utworzenie specjalnej agencji rządowej odpowiedzialnej za obronę psychologiczną i walkę z dezinformacją w 2018 r. zapowiedział ówczesny premier Szwecji Stefan Löfven. Szef sztokholmskiego rządu podkreślał wówczas, że działania z zakresu obrony psychologicznej muszą zostać wpisane w szwedzką doktrynę obrony totalnej, a jej głównym zadaniem ma być ochrona przed ingerencją obcych mocarstw w społeczeństwo demokratyczne. Löfven wskazał jednocześnie, że głównym źródłem zagrożeń o charakterze informacyjnym i psychologicznym dla procesów demokratycznych w Szwecji mogą być działania prowadzone przez Federację Rosyjską.
Ponadto w oświadczeniu opublikowanym w marcu 2021 r. na stronie internetowej szwedzkiego rządu wskazano, że narzędzia zaliczane do instrumentarium walki informacyjnej – zwłaszcza dezinformacja – stanowią zagrożenie dla demokracji oraz zdolności społeczeństwa do podejmowania suwerennych decyzji.
W 2018 r. premier Szwecji Stefan Löfven zapowiedział, że agencja odpowiedzialna za obronę psychologiczną zacznie pracę na początku 2022 r. i terminu tego udało się dotrzymać. Z upublicznionych informacji wiadomo, że siedziba główna Agencji Obrony Psychologicznej znajduje się w Karlstad, a dodatkowy oddział w Solna. Bezpośrednio zatrudnionych jest w niej około 50 specjalistów, ale agencja ma też ściśle współpracować z innymi organami bezpieczeństwa państwa, głównie ze Policją Bezpieczeństwa (SÄPO), czyli służbą specjalną odpowiedzialną za kontrwywiad cywilny, oraz Wojskową Służbą Wywiadu i Bezpieczeństwa (MUST), odpowiedzialną za działania wywiadowcze i kontrwywiadowcze zabezpieczenie sił zbrojnych.
Pierwsza z wymienionych służb od lat regularnie podkreśla w publikowanych raportach, że państwami, które są najbardziej aktywne w zakresie prowadzenia walki informacyjnej przeciwko Szwecji to Federacja Rosyjska, Chińska Republika Ludowa oraz Islamska Republika. W Szwecji działania informacyjne – przede wszystkim propagandowe i rekrutacyjne – prowadzą też podmioty niepaństwowe, np. organizacje terrorystyczne. Z kolei o informacyjnych i psychologicznych aspektach zagrożenia o charakterze militarnym wielokrotnie ostrzegała też Agencja Badań nad Obronnością (FOI).
Agencja Obrony Psychologicznej podkreśla na swojej stronie internetowej, że do jej zadań – w ujęciu szczegółowym – należy identyfikowanie, analizowanie, zapobieganie i przeciwdziałanie operacjom wpływu i operacjom informacyjnym wymierzonych w interesy Szwecji w wymiarze krajowym, jak również na poziomie międzynarodowym. Działania agencji mają doprowadzić do wzmocnienia zdolności szwedzkiego społeczeństwa w zakresie samodzielnego wykrywania operacji wpływu i dezinformacji oraz samoobrony przed nimi.
Agencja ma działać zarówno prewencyjnie – przez co rozumieć należy kampanie informacyjne i edukacyjne – oraz operacyjnie w czasie pokoju i wojny.
Na czele Agencji Obrony Psychologicznej stoi dyrektor generalny (został nim Henrik Landerholm), który bezpośrednio współpracuje z grupą doradców oraz menadżerem ds. bezpieczeństwa organizacji. Ponadto zostały mu podporządkowane trzy departamenty: wzmacniania odporności, operacyjny i administracyjny.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu