To jeden z największych tegorocznych zaciągów do terytorialsów. W weekend 16-17 października br. szeregi żołnierzy WOT powiększą się o blisko 400 kolejnych ochotników. Zaciąg trwa na terenie województw: podlaskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego i śląskiego.
Wojska Obrony Terytorialnej kończą pięć lat. Obecnie w WOT służy ponad 30,5 tys. żołnierzy. Zakłada się, że do końca roku będzie to ponad 32 tys.
Zdecydowana większość ochotników powoływanych do służby w ubiegły weekend rozpocznie służbę wojskową od szkolenia podstawowego. Będą to osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z wojskiem. Wśród rozpoczynających służbę w WOT będą też rezerwiści, oni rozpoczną szkolenie wyrównawcze.
Tzw. „szesnastka”, czyli 16-dniowe szkolenie podstawowe jest prowadzone w systemie ciągłym i biorą w nim udział osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby. Pierwszy dzień to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Zwykle w drugim dniu ochotnicy poddawani są testowi oceny sprawności fizycznej, który obejmuje „test wejściowy” oraz badanie współczynników budowy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy czy też topografii. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, a priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. 16-dniowe szkolenia podstawowe zakończą się złożeniem przysięgi na sztandar wojskowy, uroczystości te odbędą się w ostatni weekend października. W szkoleniu wyrównawczym biorą udział rezerwiści, dlatego jest ono krótsze i trwa 8 dni.
Szkoleniem ochotników zajmują się doświadczeni instruktorzy, których do tego zadania przygotowywali między innymi byli żołnierze Wojsk Specjalnych z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych.
16-dniowe szkolenie podstawowe oraz 8-dniowe szkolenia wyrównawcze są przepustką do dalszego szkolenia żołnierzy WOT. W ciągu trwającego trzy lata cyklu Terytorialsi szkolą się w systemie weekendowym minimum przez 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych. Doskonalenie specjalistów obejmuje dodatkowe dni szkoleniowe.
Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 30,5 tys. żołnierzy. Zdecydowanie najliczniejszą grupę Terytorialsów stanowią osoby do 25 roku życia. Co piąty Terytorials jest w wieku odpowiednio do 30, 35 i 40 lat. Średnia wieku statystycznego Terytorialsa to 32 lata, 19% wszystkich Terytorialsów to kobiety.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Najważniejsze zadania jakie obecnie realizują żołnierze WOT to wsparcie społeczności lokalnych oraz Straży Granicznej w obszarze przygranicznym, te działania są realizowane w ramach operacji pk. „Silne Wsparcie”. W związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 rośnie też liczba żołnierzy WOT delegowanych do działań w ramach operacji pk. „Trwała Odporność”. Zgodnie z planami prowadzone są szkolenia i powołania kolejnych ochotników.
Tekst: płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Szkoda, że nie do regularnych jednostek wojskowych a jedynie do wojsk weekendowych.
Otóż to!
Gdzie są komandosi i siły specjalne?.
Dlaczego ich nie ma na granicy polsko-białoruskiej?.