Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

6 miliardów dolarów na uzbrojenie do kanadyjskich F-35

Wszystko wskazuje na to, że Kanada wreszcie zakończyła sagę zakupową związaną z samolotami F-35 i wojsko wreszcie będzie mogło w spokoju zająć się przygotowaniami do przyjęcia i wdrożenia do eksploatacji nowej platformy. Fot. USAF

Według odniesień lokalnej prasy Kanada zamierza wydać na uzbrojenie przeznaczone do samolotów Lockheed Martin F-35 ponad 6 mld USD. Suma ta powiększa zatem wydatki związane z zakupem samych samolotów. Przypomnijmy, że za 88 F-35 w odmianie A Ottawa zapłaci 19 mld USD.

Zgodnie z doniesieniami redakcji „Ottawa Citizen” suma 6,3 mld USD przeznaczona będzie na nowe kierowane pociski rakietowe „powietrze-powietrze”, które pozwolą na atakowanie celów na bliskich, średnich i dalekich dystansach. Co ciekawe, część z wydzielonej sumy ma zostać zablokowana na przyszłe systemy uzbrojenia, które mogą trafić na F-35. Ponadto awizowana suma obejmuje również środki na utrzymanie i przechowywanie zakupywanych pocisków.

Na osłodę nastrojów podatników lokalne Ministerstwo Obrony wskazuje, że część z nabywanych pocisków mogłaby być używana przez samoloty CF-18, ale jako że zrealizowanie umów planowane jest na wczesne lata trzydzieste, antyczne już wtedy kanadyjskie Hornety raczej skorzystają z nowej puli w niewielkim stopniu.

Trwają również rozmowy na temat dostawy startowej puli uzbrojenia, która jest już uwzględniona w kontrakcie na samoloty. Obejmie ona pociski „powietrze-powietrze” krótkiego i średniego zasięgu oraz bomby precyzyjne przeznaczone do niszczenia celów naziemnych.

Według Minister Obrony Anity Anand całkowity koszt programu F-35 w Kanadzie może wynieść nawet 70 mld USD. Pamiętajmy jednak, że prognozuje się wydatki w horyzoncie 30-40 lat, więc już dziś można założyć, że kwota ta będzie znacznie większa.

Można jedynie domniemywać, że Kanadyjczycy zapłacą sporo więcej za całe przedsięwzięcie, gdyż program F-35 zdążył być już odwołany przez liberalny rząd Trudeau, następnie przywrócony przez ten sam gabinet, który go odwoływał i zarzekał się, że samoloty są niepotrzebne, a na koniec zwiększono liczbę jeszcze liczbę kupowanych samolotów z 65 do 88. Do kosztów tych zawirowań doliczyć trzeba jeszcze wydatki związane z koniecznością dłuższego operowania rodzimych maszyn CF-18 i dodatkowego zakupu samolotów tego typu z Australii.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc