Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

500 tys. godzin nalotu samolotów A-29 Super Tucano

Globalna flota samolotów Embraer A-29 Super Tucano wylatała ponad 500 tys. godzin. Fot. Siły Powietrzne Brazylii

6 kwietnia brazylijski koncern Embraer poinformował, że flota turbośmigłowych samolotów bojowych A-29 Super Tucano wylatała ponad 500 tys. godzin. Wiele lotów zrealizowano w czasie działań bojowych w różnych częściach świata.


Jak poinformował producent, dwie linie montażu ostatecznego (mieszczące się w Brazylii oraz w Stanach Zjednoczonych) dostarczyły dotychczas ponad 260 egzemplarzy, które trafiły do osiemnastu państw świata. W ciągu lat eksploatacji, ponad 60 tys. godzin wylatano w ramach realnych misji bojowych prowadzonych na terenie m.in. Ameryki Południowej, Azji oraz Afryki. Jak podkreśla Embraer, A-29 Super Tucano to najbardziej zaawansowana konstrukcja produkowana seryjnie w swojej klasie. Dodatkowo cechuje się wysokim wskaźnikiem gotowości operacyjnej, który oscyluje w granicach 90%.

Pierwsze seryjne A-29 Super Tucano wdrożono do eksploatacji w 2003 roku. Głównym użytkownikiem są Siły Powietrzne Brazylii, na potrzeby których wyprodukowano 99 egzemplarzy. Od początku są intensywnie wykorzystywane do zadań związanych z walką ze zorganizowaną przestępczością – przechwytywaniem samolotów przewożących narkotyki czy zwalczaniem nielegalnych działań na obszarze Amazonii. W ostatnich latach ważnym użytkownikiem stawał się Afganistan, który sukcesywnie otrzymywał kolejne samoloty sfinansowane z programu amerykańskiej pomocy wojskowej – od 2016 roku maszyny operowały w przestrzeni powietrznej kraju, tylko w 2017 roku wykonały około 2000 ataków na cele naziemne. Po przejęciu władzy przez Talibów los floty pozostaje nieznany.

Obecnie producent nie zatrzymuje się w dalszej promocji swojej konstrukcji na rynkach globalnych. Wśród potencjalnych kierunków wymienia się także państwa europejskie – m.in. Portugalię oraz Szwecję. Dodatkowo, jeszcze do niedawna, państwem zainteresowanym zakupem A-29 Super Tucano była Ukraina.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc