26 lutego podczas wizyty premiera Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego w Niemczech zadeklarował on znaczący wzrost wydatków obronnych w Polsce.
Szef polskiego rządu powiedział, że „Polska przeznaczy na budżet wojskowy 3 do 4 procent PKB i może naruszyć zasady zadłużenia”. Nawiązał przy tym do Traktatu z Maastricht, który przewiduje zasady dyscypliny budżetowej związane z dopuszczalnym progiem zadłużenia. Zdaniem Morawieckiego, wydatki obronne nie powinny być wliczane do ogólnego zadłużenia. Dodał, że Polska „nie może być karana za to, że broni Niemiec, Austrii i innych państw przed agresywną polityką Rosji, która chce się wedrzeć do Unii Europejskiej i na wschodnią flankę NATO”. Dla porównania, w ubiegłym roku rząd planował przeznaczyć w 2022 r. na obronność ok. 58 mld PLN (ok. 12,45 mld EUR), co miało się przekładać na ok. 2,2% PKB.
Morawiecki zaapelował również do rządów państw europejskich o utworzenie „silnej europejskiej armii, która opierałaby się o infrastrukturę NATO, o narodowe armie różnych państw”. Zaapelował przy tym o zwiększenie wydatków na obronność. Państwa należące do Unii Europejskiej powinny, zdaniem polskiego premiera, podwoić wydatki na obronność, z ok. 300 mld EUR do ok. 500-600 mld EUR. Miałoby to pomóc we wzmocnieniu wojskowego aspektu polskiego (i nie tylko) bezpieczeństwa.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Zwiększenie wydatków na obronność przynajmniej 3.5% PKB byłoby optymalne a tutaj także nie zapominać o zwiększeniu wydatków na służbę zdrowia
Bardzo dobra decyzja ,trzeba wzmocnić Polskę w uzbrojeniu ale nie tylko kupując ale produkując w Polsce