18 grudnia 2. Regionalna Baza Logistyczna poinformowała o podpisaniu umów na realizację usługi cywilnego transportu morskiego na rzecz Sił Zbrojnych.
Przetarg na realizację usługi ogłoszono w lutym 2018 roku. Wojsko poszukiwało dostawcy usług transportu morskiego w obszarze Unii Europejskiej oraz poza obszarem wspólnoty. Kontrakt ma obowiązywać przez okres siedmiu lat. Ostatecznie do walki o powyższe zamówienia przystąpili dwaj oferenci, spośród których zdecydowano się na zawarcie umowy z jednym z nich.
Realizatorem usług, z obu zadaniach, zostało konsorcjum Kuehne + Nagel Sp. z o.o. wraz z DSV Air&Sea Sp. z o.o.. W każdym z zadań umowa ma całkowitą i maksymalną wartość 512 mln złotych bez VAT.
W ramach zamówienia wojsko poszukiwało usługodawcy zdolnego do realizacji przewozu ładunków tocznych na statku o linii załadowczej do 5000 metrów na odległość do 6000 mil morskich i 10000 mil morskich, a także kontenerów na takich samych odległościach. Dodatkowo usługodawca ma zapewnić na pokładach statków przestrzeni socjalnej i zakwaterowania dla konwoju składającego się dla grupy do 10 żołnierzy.
W ostatnich miesiącach transport morski został wykorzystany do przerzutu sprzętu do Norwegii, gdzie Wojsko Polskie brało udział w ćwiczeniach Trident Juncture.
(ŁP) | Foto: Inspektorat Wsparcia |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Szkoda że polski armator nie będzie świadczył transportu dla naszej armii a tak właśnie powinno być a setki milionów zostałyby w naszej gospodarce a do tego niezależność od zagranicznych firm