29 marca należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. poinformowały o podpisaniu, 19 marca, kontraktu z nieujawnionym klientem eksportowym na sprzedaż armat przeciwlotniczych ZU-23-2CP.
Umowa ma zostać zrealizowana do końca bieżącego roku. Producent nie poinformował o odbiorcy ani o wartości kontraktu. Co ważne jest to kolejny sukces tego typu w ostatnim czasie. W 2020 roku ZM Tarnów S.A. także podpisał kontrakt na 100 armat tego typu. Rodzina ZU-23-2 jest popularnym środkiem bojowym w licznych państwach Afryki oraz Bliskiego Wschodu - być może tam trafi także nowa partia uzbrojenia wyprodukowana w Tarnowie.
ZU-23-2CP może zwalczać przeciwnika przy wykorzystaniu 23 mm amunicji przeciwpancerno-zapalająco-smugowej API (BZT), odłamkowo-burząco-zapalająco-smugowej HEI-T (OFZT) oraz przeciwpancernej podkalibrowej smugowej APDS-T i FAPDS-T. Zgodnie z deklaracjami producenta, może zwalczać cele latające znajdujące się w odległości do 2500 metrów i wysokości do 1500 metrów od stanowiska ogniowego. Dodatkowo jest to także efektywny środek zwalczania celów naziemnych znajdujących się w odległości do 2000 metrów od stanowiska ogniowego.
W ostatnich latach ZM Tarnów S.A. jest jednym z podmiotów należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. odnoszących sukcesy eksportowe. Poza armatami ZU-23-2CP można wymienić sprzedaż karabinów wyborowych kalibru 12,7 mm.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Dostawy Pilicy powinny jeszcze bardziej uwiarygodnić ten produkt.