Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zapowiedź kontynuacji zakupów czołgów K2 Black Panther

Fot. Łukasz Pacholski

20 czerwca, podczas rozmów pomiędzy przedstawicielami polskiego rządu oraz delegacją z Republiki Korei, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział zakup kolejnych czołgów K2 Black Panther.

Jak wskazał szef resortu obrony, mamy pełne potwierdzenie woli współpracy i jak najszybszego przekazania wszystkich informacji o charakterze technicznym, żeby polskie zakłady zbrojeniowe mogły się przygotować do produkcji czołgów K2 w Polsce. (…) To jest wielki wysiłek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wszystkie siły i środki są skierowane na to, żeby ta  produkcja rozpoczęła się jak najszybciej. Mówimy o kolejnej umowie wykonawczej na 180 czołgów K2, którą chcemy podpisać w Kielcach podczas targów. Taki jest cel, żeby już z tej transzy czołgi były produkowane w Polsce.

Obecnie realizowana jest umowa z 26 sierpnia 2022 roku, która zakłada zakup i dostawę 180 wozów. Spośród nich Republika Korei dostarczyła przynajmniej 46. Koniec dostaw zaplanowano w 2025 roku. Wszystkie pozwolą na przezbrojenie pododdziałów należących do 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka. Dotychczas wozy trafiły do 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. W bieżącym roku zaplanowano także zapoczątkowanie procesu przezbrojenia 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

Od samego początku deklarowano, że docelowo produkcja licencyjna wozów (oznaczonych jako K2PL) ma odbywać się w Polsce. Ma to związek z docelowym zapotrzebowaniem, które może sięgać 1000 egzemplarzy. W marcu bieżącego roku wskazywano, że około połowy z nich ma zostać wyprodukowanych na licencji w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych S.A. w Poznaniu. Dodatkowo, 31 marca 2023 roku, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Hyundai Rotem Company zawarły umowę o utworzeniu konsorcjum, którego celem będzie wspólne oferowanie Siłom Zbrojnym RP czołgów K2PL i specjalistycznych pojazdów na ich bazie. Spółki PGZ, na czele z Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi S.A., zapewnią także wsparcie eksploatacji polskich czołgów K2GF/K2PL i pojazdów pochodnych w ich pełnym cyklu życia.

Jak podkreślił minister Kosiniak-Kamysz, polonizacja produktu jest dla nas bardzo ważna. Dla nas to jest obietnica wyborcza, żeby 50% produkcji i zakupów dla polskiej armii była realizowana na terytorium Rzeczypospolitej. Nie da się tego wypełnić tylko swoimi zakładami, ale właśnie inwestycjami, które przychodzą do Polski.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc