Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wstępna gotowość operacyjna laserowego systemu samoobrony CIRCM

CIRCM to zaawansowany system pozwalający w sposób znaczący podnieść przeżywalność statków powietrznych na współczesnym polu walki. Fot. Northrop Grumman

9 lutego firma Northrop Grumman poinformowała o osiągnięciu wstępnej gotowości operacyjnej przez laserowy system samoobrony przeznaczony dla statków powietrznych US Army. Common Infrared Countermeasures (CIRCM) to urządzenie pozwalające za pomocą wiązki laserowej zakłócać pracę przenośnych jak i mobilnych pocisków klasy „ziemia-powietrze” z termicznym układem samonaprowadzania.

Wstępna gotowość operacyjna oznacza, że personel i logistyka US Army osiągnęły możliwość wprowadzenia, wykorzystania i utrzymania systemu na znacznej liczbie platform. Docelowo zakłada się instalację CIRCM na ponad 1500 statkach powietrznych, wśród których są takie śmigłowce jak UH-60M, HH-60M, CH-47F i AH-64E.

CIRCM jest w stanie śledzić i błyskawicznie neutralizować naprowadzane na podczerwień pociski, a jego skuteczność została potwierdzona tysiącami godzin testów w laboratoriach firmy Northrop Grumman oraz próbami poligonowymi realizowanymi w różnych warunkach.

Dzięki zmniejszonej masie i zwiększonej mocy CIRCM instalacja systemu na istniejącej flocie będzie miała wpływ na przyszłe wymagania dotyczące zwiadowczych statków powietrznych (FARA) jak i szturmowych dalekiego zasięgu (FLRAA). Otwarta i modułowa architektura urządzenia pozwala na łatwe podłączenie go do obecnie używanych platform i zapewnia szybką ścieżkę do ewentualnych dalszych modernizacji. Northrop Grumman sygnalizuje również stosunkowo niskie koszty całej operacji.

W komunikacie prasowym czytamy również, że jeden z aktualnie testowanych systemów został wyposażony w  ulepszony laserowy zespół wymienny (Line Replaceable Unit), który ma zapewniać bezpieczeństwo przeciwko rozwiązaniom, jakimi dysponują Federacja Rosyjska i Chińska republika Ludowa, które tradycyjnie kryją się pod określeniem „near-peer threats”.

Do tej pory firma Northrop Grumman dostarczyła 250 systemów tego typu, które zainstalowano na ponad 100 statkach powietrznych. W sumie system od pierwszej instalacji na maszynie operacyjnej w roku 2021 zaliczył już 11 000 godzin spędzonych w powietrzu, więc wszystko wskazuje na to, że dojdzie do jego dalszej szybkiej integracji na pozostałych platformach.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Wstępna gotowość operacyjna laserowego systemu samoobrony CIRCM”

  1. Taki system do ochrony naszych załóg samolotów bojowych, transportowych i śmigłowców dla armii i służb mundurowych potrzeba dość pilnie pozyskać ( wcześniej odpowiednio przetestować)

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc