- Polscy żołnierze sił specjalnych zasługują na najlepszy sprzęt. I właśnie ten sprzęt dziś wchodzi do służby. To są śmigłowce wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności, nawigacji. Są wyposażone tak, jak życzyli sobie tego żołnierze z sił specjalnych - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po podpisaniu protokołów przekazania nowych śmigłowców na wyposażenie Wojsk Specjalnych.
20 grudnia w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego, w obecności prezydenta RP A. Dudy i szefa MON odbyła się uroczystość przekazania Wojskom Specjalnym 4 śmigłowców Sikorsky S-70i.
Szef MON zaznaczył, że wchodzące na wyposażenie Wojska Polskiego śmigłowce są użytkowane przez wiele państw na świecie i sprawdziły się m. in. na polu walki.
Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że żołnierze Wojsk Specjalnych są bardzo dobrze wyszkolonymi żołnierzami, a ich profesjonalizm jest doceniany na całym świecie. - Kiedy kilka tygodni temu rozmawiałem z generałem Clarkiem, dowódcą sił specjalnych USA, na temat współpracy między siłami specjalnymi polskimi i amerykańskimi, usłyszałem, że polscy specjalni należą do najlepszych, że stanowią elitę w ramach sił specjalnych Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział szef MON.
- To śmigłowce wyprodukowane w PZL Mielec, a więc w miejscu, w którym od wielu lat tętni życie polskiej myśli technologicznej, lotniczej. Dziś we współpracy z ze Stanów Zjednoczonych, firmą globalną, osiągnęliśmy ten rezultat w postaci nowoczesnych śmigłowców Black Hawk, które trafiają na wyposażenie polskich sił specjalnych – zaznaczył szef MON.
Minister Błaszczak podziękował prezydentowi A. Dudzie za wspieranie działań MON na rzecz modernizacji Wojska Polskiego. - Chciałbym podziękować panu prezydentowi za to, że wspierał pan moją działalność w tworzeniu podstaw prawnych, finansowych do tego, żeby proces modernizacji technicznej postępował. Dzięki temu wsparciu, przyjęliśmy odpowiednie dokumenty stanowiące fundamentu procesu modernizacji wyposażenia polskich sił zbrojnych. I kontynuujemy ten proces. Zapewniam państwa, że będziemy konsekwentni we wzmacnianiu zdolności Wojska Polskiego – zaznaczył szef MON.
- Żołnierzom życzę, aby ten sprzęt dobrze służył obronności naszej Ojczyzny – powiedział na zakończenie spotkania szef MON.
25 stycznia 2019 r, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisał w Mielcu umowę na zakup śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych. Przedmiotem umowy była dostawa 4 śmigłowców
S-70i Black Hawk wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców.
Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego. Śmigłowce zostały zamówione dla Wojsk Specjalnych w konfiguracji do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych, w której oprócz standardowego wyposażenia producenta wchodzą m.in.:
1. Wyposażenie do lotów nocnych bez widzialności,
2. Uzbrojenie i wyposażenie zgodnie z wymaganiami wojsk specjalnych,
3. Wyposażenie umożliwiające wszechstronny transport ładunków,
4. Wyposażenie wspomagające ewakuację rannych,
5. Systemy łączności i wymiany danych zgodne z wymaganiami państw NATO – do prowadzenia korespondencji, niezależnie od przynależności korespondenta,
6. Systemy nawigacyjne zgodne z wymaganiami ICAO i NATO,
7. Systemy ochronne śmigłowca i załogi,
8. Wyposażenie naziemne gwarantujące całkowitą niezależność użytkownika,
9. System wsparcia logistycznego,
10. Pakiet szkoleń personelu latającego i technicznego.
Szczegóły dotyczące uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia śmigłowców stanowią informację nieprzeznaczoną do upubliczniania, co jest przyjętym standardem światowym w przypadku sprzętu wojsk specjalnych. Wartość umowy wraz z w/w pakietami wyniosła 683,4 mln złotych brutto. Koszt jednego śmigłowca wraz z wyposażeniem wynosi ok. 75 mln złotych zł brutto. Na dostawcę nałożono zobowiązania gwarantujące zachowanie śmigłowców w należytej sprawności technicznej przez cały okres ich eksploatacji. Śmigłowce Sikorsky S-70i zostały wyprodukowane i dostarczone przez Polskie Zakłady Lotnicze sp. z o.o. w Mielcu, spółkę Lockheed Martin.
(MON) | Foto: MON, ŁP |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu