Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

US Navy otrzymała pierwszą partię Tomahawków Block V

US Navy odebrała od koncernu Raytheon pierwszą partię pocisków Tomahawk Block V. Fot. US Navy

25 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że US Navy odebrała pierwszą partię pocisków manewrujących Raytheon Tomahawk Block V. Powyższy krok otwiera drogę do umieszczenia ich na jednostkach pływających wyposażonych w pionowe uniwersalne wyrzutnie Lockheed Martin VLS Mk 41.

Obecne dostawy obejmują pociski przebudowane do nowego standardu przez producenta z wersji Block IV, które Raytheon dostarczył US Navy w przeszłości - według planów tego typu procedurę przejdą wszystkie posiadane przez US Navy egzemplarze Tomahawków Block IV. Po modernizacji i recertyfikacji mają być eksploatowane przez kolejne piętnaście lat. Prace są realizowane w zakładach producenta w Camden w stanie Arkansas.

Bazowy wariant Block V cechuje się zastosowaniem nowych systemów łączności i nawigacji, które mają być bardziej odporne na zakłócenia. Istną rewolucją mają być dwie inne wersje Tomahawk Block V – Va (pocisk przeciwokrętowy zdolny do zwalczania jednostek poruszających się) oraz Vb. Ta druga ma być przeznaczona do atakowania stacjonarnych celów lądowych i będzie dysponować nową głowicą bojową dysponującą trzema trybami detonacji.

Obecnie pociski manewrujące rodziny Tomahawk są eksploatowane wyłącznie przez siły morskie Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Nie jest wykluczone, że w najbliższych latach dołączą do nich Australia oraz Kanada – oba państwa chcą bowiem uzbroić w nie swoje nowe fregaty wielozadaniowe bazujące na brytyjskim typie 26.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “US Navy otrzymała pierwszą partię Tomahawków Block V”

  1. Ciekawe czy Ameryka się zgodzi i czy będą ich mogli używać jak GB tylko za wyraźną zgodą USA i czy nie będzie to precedens który otworzy drzwi Izraelowi bo ten nie może się od dawna doprosić

  2. W 2021 roku fregata bez pocisków manewrujących to nie jest poważny okręt, stąd zabiegi Australii i Kanady.
    Francja, Korea Południowa,mają własne i nie mają kłopotów z Amerykanami.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc