Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa na Abramsy dla Polski

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisuje międzyrządową umowę LoA na dostawę 250 czołgów M1A2 SEPv3 Abrams wraz ze sprzętem towarzyszącym, amunicją i pakietami logistycznym oraz szkoleniowym. Fot. Andrzej Kiński

5 kwietnia na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził swym podpisem zawarcie międzyrządowej umowy LoA (Letter of Offer and Acceptance), w ramach programu Foreign Military Sales (FMS), na zakup 250 czołgów M1A2 SEPv3 Abrams wraz z amunicją, sprzętem wsparcia działań i pakietem serwisowym oraz szkoleniowym dla Sił Zbrojnych RP.

W uroczystości wzięli m.in. udział: Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce; gen. Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Maciej Jabłoński, Inspektor Wojsk Lądowych w DGRSZ, Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do spraw wykonania programu wieloletniego „Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w czołgi” i gen. broni John Kolasheski, dowódca V Korpusu US Army.

Minister Błaszczak przekazuje egzemplarz umowy LoA ambasadorowi Stanów Zjednoczonych w Polsce Markowi Brzezinskiemu. Fot. Andrzej Kiński

Umowa dotyczy zakupu 250 czołgów Abrams i towarzyszących wozów zabezpieczenia technicznego, także mostów, które będą służyć w zgrupowaniach, w których te czołgi będą funkcjonować. Umowa obejmuje także pakiet szkoleniowy i logistyczny. Także w ramach umowy kupiliśmy amunicję w ilości, która jest ilością poważną, a więc poważnie wzmocni zasoby amunicyjne Wojska Polskiego. To jest bardzo ważne wzmocnienie Wojska Polskiego" – zaznaczył  minister Błaszczak.

W uroczystości wzięli m.in. udział (od lewej): Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce; Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej; gen. dyw. Maciej Jabłoński, Inspektor Wojsk Lądowych w DGRSZ, Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do spraw wykonania programu wieloletniego „Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w czołgi” i gen. broni John Kolasheski, dowódca V Korpusu US Army. Fot. Andrzej Kiński

Wartość umowy to ok. 4,75 mld USD netto (ponad 20 mld PLN). Przedmiotem dostaw będzie 250 czołgów M1A2 SEPv3, 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES i 17 mostów towarzyszących M1074 JAB. Dostawy czołgów zostaną zrealizowane w latach 2025-2026, a zatem potwierdziły się dane na ten temat upublicznione na początku tego roku. Wcześniej sugerowano, że dostawy nastąpią w latach 2023-2024. W skład umowy wchodzą także pakiety szkoleniowy i logistyczny, a także zakup amunicji.

Jeśli chodzi o szkolenie pierwszej grupy instruktorów, członków załóg czołgów i techników, to rozpocznie się one jeszcze w kwietniu, przy współpracy jednostek V Korpusu US Army. W czerwcu ma zainaugurować swoją działalność Akademia Abrams, która zajmie się szkoleniem żołnierzy wszystkich specjalności niezbędnych do wykorzystania bojowego i wsparcia eksploatacji Abramsów. Podległe jej ośrodki szkolenia zostaną wyposażone w liczne specjalistyczne urządzenia treningowe, w tym trenażery i symulatory. W procesie szkolenia zostanie wykorzystanych 28 wozów M1A2 SEPv2, które zostaną wydzielone z zasobów US Army i przekazane stronie polskiej na okres do rozpoczęcia dostaw docelowych czołgów.

Tłem uroczystości były czołgi M1A2 SEPv2 jednostek podległych V Korpusowi US Army. Fot. Andrzej Kiński

W skład pakietu logistycznego wejdzie zapas części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych oraz sprzęt potrzebny do obsługi czołgów, a także mobilne warsztaty naprawy uzbrojenia i wyposażenie diagnostyczne. Części i wyposażenie mają umożliwić wykonywania podstawowych obsług i napraw sprzętu na szczeblu batalionu.

Przedmiotem rozmów pomiędzy przemysłami obronnym Polski i Stanów Zjednoczonych jest transfer technologii zapewniający budowę kompetencji w Polsce w obszarze kompleksowych obsług czołgów Abrams. Polski przemysł ma także dostarczyć wozy dowodzenia i wozy ewakuacji medycznej, które wejdą w skład struktury pododdziałów wyposażonych w amerykańskie czołgi.

Wraz z czołgami zostanie dostarczona także amunicja. Jeśli chodzi o przeciwpancerną amunicję podkalibrową (APFSDS-T), początkowo pozyskana zostanie amunicja KEW-A1 (z dzisiejszego punktu widzenia przestarzała, oparta na niemieckiej amunicji DM43A1 z końca lat 80.) wraz amunicją szkolną M865 (TPCSDS-T). Przedmiotem dostaw będzie także amunicja wielozadaniowa (przeciwpancerna kumulacyjna, HEAT-MP-T) M830A1 wraz z amunicją szkolną M1002 (TPMP-T). Strona polska uzyskała także zgodę na zakup eksportowej amunicji APFSDS-T nowej generacji KEW-A4 (oparta na niemieckiej DM63A1) i wielozadaniowej amunicji odłamkowo-burzącej z programowalnym rozcaleniem XM1147 (AM-P). Dostawy tych nabojów będą możliwe po wprowadzeniu ich do uzbrojenia i produkcji seryjnej. Umowa przewiduje także dostosowanie (wprowadzenie odpowiednich balistyk do komputera systemu kierowania ogniem i weryfikacja tych działań poprzez zrealizowanie prób) czołgów do strzelania amunicją podkalibrową Rheinmetall DM63A1, kupowaną przez MON do czołgów Leopard 2PL i Leopard 2A5, a także amunicją 120 mm produkowaną przez MESKO S.A.

Na przestrzeni najbliższych miesięcy do Polskie trafi 28 czołgów M1A2 SEPv2 z zasobów US Army, które posłużą do szkolenia personelu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych w okresie poprzedzającym dostawę docelowych wozów wersji SEPv3. Fot. Andrzej Kiński

Czołgi M1A2 SEPv3 Abrams trafić mają do jednostek 18. Dywizji Zmechanizowanej, w tym 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej  i, zapewne, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Czołgi Abrams trafią do 18. Dywizji Zmechanizowanej. Zadaniem tych czołgów i konsekwencją tego, że polskie władze rozwijają Wojsko Polskie jest odstraszenie ewentualnego agresora. Wszyscy mamy świadomość tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Jeszcze w tym roku 28 egzemplarzy czołgów Abrams ze składów US Army trafi do Wojska Polskiego, tak żeby można było rozpocząć już szkolenie polskich żołnierzy” – powiedział szef MON.

Przypomnijmy, że przedstawiciele władz RP poinformowali o zamiarze zakupu 250 czołgów Abrams 14 lipca ubiegłego roku. Także tego samego dnia do amerykańskiej administracji przesłano zapytanie ofertowe LoR (Letter of Request) w tej sprawie.

18 lutego sprzedaż czołgów i wyposażenia dodatkowego do Polski zaakceptował Departament Stanu, a 5 marca zgodę na sprzedaż czołgów podstawowych M1A2 SEPv3 Abrams Polsce wyraził Kongres Stanów Zjednoczonych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Umowa na Abramsy dla Polski”

  1. Wszystkie czołgi rodziny T-72 powinny być jak najszybciej zastąpione nowymi czołgami Abrams lub lepiej K2PL koniecznie z izolowanymi magazynami amunicji i systemami ASOP dla bezpieczeństwa załóg. Postsowieckie złomy to jeżdżące trumny dla załogi, która jest otoczona amunicją a wojna na Ukrainie pokazuje jakie są najważniejsze wady rosyjskiej myśli technicznej

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc