Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ukraina szybciej otrzyma czołgi Abrams?

Do Niemiec niebawem trafią pierwsze czołgi M1A1, na których szkolić mają się ukraińscy żołnierze. Na razie tylko na terenie Niemiec. Fot. US Army

21 kwietnia podczas konferencji państw wspierających militarnie Ukrainę w amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin zapowiedział, że do końca maja ponad 30 czołgów Abrams trafi do Niemiec w celu przeszkolenia ukraińskich żołnierzy.

31 pojazdów w wersji M1A1 skierowanych zostanie do garnizonu US Army w Grafenwöhr w Bawarii. Będą to na razie wozy szkolne, „właściwe” czołgi Ukraina otrzyma do końca roku ‒ będzie ich również 31. Wraz z czołgami szkolnymi do niemieckiego ośrodka trafią również ukraińscy żołnierze. W 10-tygodniowym kursie weźmie udział ok. 250 osób. Rozpocznie się on w połowie czerwca, przy czym obejmie o naukę podstawowych czynności związanych z obsługą czołgów M1A1 i z prowadzeniem walki z ich wykorzystaniem. Po zakończeniu pierwszego kursu Ukraińcy będą mogli wziąć udział w dodatkowym kursie, który mógłby objąć bardziej zaawansowane szkolenie taktyczne. Szkoleniem czołgistów i techników SZU zajmą się żołnierze US Army z Dowództwa Szkolenia 7. Armii Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych Ameryki. Na razie nie ma informacji na temat tego, czy do Niemiec trafią dodatkowi instruktorzy. Przekazanie całego batalionu czołgów do ośrodka szkoleniowego może świadczyć o tym, że amerykańska pomoc pancerna dla Ukrainy nie skończy się na zaledwie jednym batalionie pod koniec roku.

Austin powiedział, że grupa państw, których przedstawiciele co jakiś czas zbierają się w Ramstein w sprawie pomocy dla Ukrainy, przekazała już Ukrainie pomoc wojskową o wartości ponad 55 mld USD. Stwierdził, że „tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy zapewniliśmy sprzęt i przeszkoliliśmy dodatkowe dziewięciu brygad ukraińskich wojsk lądowych”. Obecnie w Niemczech szkolić ma się wraz z Amerykanami ok. 250 ukraińskich żołnierzy. Z kolei minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zapowiedział, że „priorytetem jest zbudowanie sprawnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Ukrainy”, dodając, że wprawdzie „Patrioty, IRIS-T, NASAMS i MiG-29 to najnowsze, ale nie ostatnie kroki w kierunku tego celu”

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc