Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Symulator IBCS dla Polski

Fot. Northrop Grumman

9 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Northrop Grumman w sprawie budowy i dostawy do Polski symulatora systemu dowodzenia IBCS.

Jak wskazuje komunikat zamawiającego, prace mają zostać zrealizowane do czerwca 2025 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zakupu, w kwocie 19,7 mln USD. W całości pochodzi ono z Polski, a pośrednictwo Departamentu Obrony wynika z zastosowania procedury FMS, w ramach której kupowane są poszczególne elementy I fazy systemu obrony przeciwlotniczej Wisła (tj. 2 baterie PAC-3+ wraz z systemem IBCS, pociskami rakietowymi oraz pozostałymi elementami). Co ciekawe, zamawiający wskazuje, że prace nad symulatorem zostaną zrealizowane w Polsce – żadna ze stron nie poinformowała o szczegółach dotyczących, który polski podmiot będzie podwykonawcą dla korporacji Northrop Grumman.

Polska jest pierwszym eksportowym użytkownikiem systemu dowodzenia IBCS, który w niedalekiej przyszłości ma stanowić trzon systemu kierowania walką krajowej obrony przeciwlotniczej. Poza zestawami Patriot PAC-3+ ma spinać także inne elementy kupowane bądź wdrażane do eksploatacji w Wojsku Polskim (m.in. zestawy przeciwlotnicze wyposażone w pociski przeciwlotnicze rodziny MBDA CAMM oraz stacje radiolokacyjne). W bieżącym roku zaplanowano osiągnięcie wstępnej gotowości bojowej przez pierwsze dwa zestawy Patriot PAC-3+, które już zostały dostarczone przez stronę amerykańską i znajdują się na terytorium Polski.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc