Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Stały zespół przeciwminowych NATO z wizytą w Gdańsku [Galeria]

Andrzej Nitka

W piątkowy poranek 9 października przy nabrzeżu Obrońców Westerplatte gdańskiego portu zacumowały okręty stałego zespołu sił obrony przeciwminowej NATO - Standing NATO Mine Counter Measures Group One (SNMCMG1).

Okręty międzynarodowego zespołu opuszczą polski port w poniedziałek 12 października.

SNMCMG1 zawinął do polskiego portu, aby uzupełnić zapasy i zapewnić odpoczynek załogom okrętów. Wizyta na polskich wodach wykorzystana została również na krótkie ćwiczenia z naszym niszczycielem min Kormoran (601), który przechodzi nadal badania eksploatacyjno-wojskowe. Odbyły się on w czwartek 8 października na akwenie położonym na północ od Jastarni. W ich trakcie przećwiczono manewrowanie w szykach, nawiązywanie i prowadzenie łączności, aspekty związane z holowaniem i przekazywaniem lekkich ładunków między okrętami. Dla polskiego niszczyciela min była to pierwsza okazja do współdziałania z natowskim zespołem przeciwminowym.

Zespołem SNMCMG1 dowodzi aktualnie oficer Litewskiej Marynarki Wojennej komandor Audrius Venckunas. W jego skład wchodzi litewski okręt zaopatrzenia i dowodzenia Jotvingis (N42) pełniący funkcję jednostki flagowej, niszczyciele min belgijski Crocus (M917), estoński Admiral Cowan (M313), łotewski Imanta (M-04), holenderski Schiedam (M 860), niemiecki Sulzbach-Rosenberg (M1062) i norweski Måløy (M 342).

Standing NATO Mine Counter Measures Group One jest jednym z czterech stałych zespołów okrętów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dwa z nich SNMG1 i SNMG2 obejmują duże jednostki nawodne - niszczyciele i fregaty rakietowe wspierane często przez jednostkę zaopatrzeniową. Natomiast dwa kolejne SNMCMG1 i SNMCMG2 obejmują jednostki przeciwminowe wraz okrętem dowodzenia. Zwykle zespoły o numerze jeden operują na północy Europy a o numerze dwa na południu kontynentu. Zadaniem tych wielonarodowych eskadr jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych wspólnych zadań, czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. Skład tych zespołów jest zmienny, zaś ich dowódca i jego sztab zmienia się zwykle co pół roku.

Głównym zadaniem okrętów SNMCMG1 jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Poza tym istotnym zadaniem zespołu jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz zapewnienie bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc