Podczas konferencji Future Armored Vehicles Central & Eastern Europe, która odbyła się w dniach 13-14 maja w Budapeszcie, przedstawiciel Wojsk Lądowych Republiki Słowackiej (Pozemné sily Slovenskej republiky) kpt. Jakub Murcek zapowiedział zakup nowych czołgów dla dwóch batalionów.
Zgodnie z prezentacją kapitana Murcka, Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej planuje w najbliższych latach równoległą reorganizację, rozbudowę i modernizację Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej. Planowane jest sformowanie drugiego batalionu czołgów. Jedyny istniejący ‒ 14. batalion czołgów z Trebiszowa, podporządkowany 2. Brygadzie Zmechanizowanej z Preszowa ‒ jest obecnie uzbrojony w 30 czołgów T-72M1, pamiętających jeszcze czasy Czechosłowacji, i w 15 równie starych, choć nieco nowocześniejszych, Leopardów 2A4, otrzymanych z Niemiec w ramach wymiany okrężnej (Ringtausch). Drugi miałby zostać dopiero sformowany i nie wiadomo jeszcze, któremu związkowi taktycznemu miałby zostać przydzielony. Zgodnie z deklaracją kpt. Murcka, każdy z batalionów miałby być uzbrojony w 52 czołgi. Władze Słowacji nie podjęły jeszcze decyzji, jaki typ czołgu zostanie zakupiony, ale decyzja zapaść powinna wkrótce, bowiem umowa na ich zakup powinna zostać podpisana nie później niż w przyszłym roku. Wiadomo jednak, że oferty producentów wpłynęły i są obecnie oceniane przez Bratysławę. Najprawdopodobniej mowa o ofercie niemieckiej (KNDS Deutschland i Leopard 2A8?), południowokoreańskiej (Hyundai Rotem Company i zmodernizowany K2) oraz, ewentualnie, amerykańskiej (General Dynamics Land Systems z M1A2 SEPv3 lub oferta rządowa z używanymi czołgami?).
Plan zakupu nowych czołgów słowackie władze zapowiedziały już kilka lat temu. W 2023 r. była mowa o zakupie 17 mostów szturmowych na podwoziach czołgowych i 32 „czołgów”, przy czym „czołgi” miały być w trzech wariantach. Możliwe, że mowa była o czołgu „bazowym”, dowódcy kompanii i dowódcy batalionu, ale równie realna jest opcja, w ramach której kilka „czołgów” mogłoby być w istocie wozami zabezpieczenia technicznego. Bardzo prawdopodobny jest zatem wariant, w którym Słowacja planuje zakup nie 104 czołgów, lecz mniejszej liczby czołgów podstawowych (w tym w odmianach dowódczych, np. po 30‒44 dla każdego batalionu) i pewnej liczby pojazdów wsparcia działań (po kilka wozów zabezpieczenia technicznego, wozów inżynieryjnych i mostów szturmowych w każdym batalionie). Eksniemieckie czołgi Leopard 2A4 najprawdopodobniej pozostaną w służbie po 2030 r. jako sprzęt szkolny. Tym samym Słowacja dysponowałaby 119 czołgami (choć najprawdopodobniej liczba ta dotyczy również pojazdów wsparcia). Podobny zabieg planuje Republika Czeska, głosząc zamiar dysponowania w przyszłości 77 nowymi Leopardami 2A8 i pojazdami wsparcia działań (zapewne 44‒58 czołgów i do 33 wozów wsparcia) oraz 42 używanymi Leopardami 2A4 (wozy szkolne i rezerwowe).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu