Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem-Mesko Sp. z o.o. i PCO S.A. niedawno zakończyły kompletowanie i przeprowadziły pierwsze próby zakładowe prototypowego zespołu celowania i naprowadzania CLU-P (Command Launch Unit-Pirat) do przeciwpancernego zestawu rakietowego Pirat, powstającego od kliku lat we współpracy przemysłów polskiego (lider MESKO S.A.) i ukraińskiego (KKB „Łucz”).
Późną jesienią tego roku miały odbyć się próby zestawu z wykorzystaniem jego zasadniczych elementów, a więc nie tylko pocisku w pojemniku transportowo-startowym, ale także mechanizmu startowego i właśnie zespołu celowania i naprowadzania CLU-P (szerzej w miesięczniku „Wojsko i Technika” 8/2020). Chociaż wszystko do przeprowadzenia tej próby zostało przygotowane – metodyka, pociski, a także prototypowy zespół CLU-P – niestety, trzeba ją było odłożyć ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju. Z obecnej perspektywy można mieć nadzieję, że odbędzie się ona w najszybszym możliwym terminie, a zatem w pierwszym kwartale 2021 r.
Prace koncepcyjne nad CLU-P rozpoczęto w CRW Telesystem-Mesko na początku 2020 r. W maju 2020 r. do współpracy przy konstruowaniu i integracji prototypowego zespołu celowania i naprowadzania, a także wyprodukowania egzemplarza przedseryjnego w wykonaniu docelowym dołączyło PCO S.A. Prace są finansowane ze środków własnych CRW Telesystem-Mesko Sp. z o.o. i PCO S.A.
Ze względu na bardzo napięty harmonogram pracy konstruktorzy urządzenia podjęli decyzję o wykonaniu w pierwszej kolejności w pełni funkcjonalnego prototypu CLU-P, ale wykorzystującego dostępne „od ręki” moduły i zespoły, stąd różniącego się rozmiarami i masą, a także zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi od docelowego. Prototypowy CLU-P konstrukcyjnie, nie licząc zespołu zasilania, składa się z dwóch modułów. Pierwszym jest nowy dalmierz-podświetlacz LPD-A w wersji przeznaczonej do integracji w ramach zespołów urządzeń optoelektronicznych lub głowic optoelektronicznych, opracowany przez CRW Telesystem-Mesko i zaprezentowany po raz pierwszy w ubiegłym roku. Drugi to, skonstruowany w PCO S.A., moduł wizyjno-celowniczy integrujący kamerę telewizyjną oraz kamerę termowizyjną z detektorem chłodzonym. Integracja mechaniczna i elektroniczna obydwu modułów była wspólnym dziełem obydwu partnerów.
Pod koniec listopada odbyły się pierwsze zakładowe próby poligonowe prototypowego CLU-P, które potwierdziły poprawne działanie modułu naprowadzającego w trybie pasma widzialnego i w termowizji oraz działania podświetlacza laserowego w trybie podświetlania celu i pomiaru odległości. Pomiary laserowe wykonano wykorzystując tarczę o ściśle określonym współczynniku odbicia światła laserowego.
Prototyp CLU-P pod względem gabarytów i masy jest znacząco większy od docelowego zespołu, aktualnie opracowywanego przez obydwu partnerów projektu. Finalny CLU-P będzie integrował kamery telewizyjną i termowizyjną oraz dalmierz-podświetlacz laserowy w jednej, znacznie mniejszej obudowie. Masa docelowego CLU-P ma wynosić ok. 7–8 kg wobec ok. 15 kg prototypu, a rozmiary obudowy będą mniej więcej dwukrotnie mniejsze.
Więcej na temat CLU-P i finalnej konfiguracji zestawu Pirat czytaj w grudniowym numerze miesięcznika „Wojsko i Technika”.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Oby wszystko się powiodło a cały docelowy system Pirat został pozyskany w dużej ilości dla armii poprzez wieloletni kompleksowy kontrakt. Istnieje duże zapotrzebowanie na takie własne niezależne zestawy jak ppk Pirat czy kolejny opracowywany ppk Moskit.
ppk Pirat znowu ciut bliżej, oby na drugi rok był już kontrakt na Pirata
Jaki rok. 2lata to minimum na opracowanie i wdrożenie do produkcji , albo i więcej. Ktoś pokpil sprawe opracowując rakietę. Oczywiście była ona efektem ubocznym programu arp , ale bez clu nikt nie kupi takiej rakiety.
Topick Mesko deklaruje że będzie gotowe na drugi rok, APR-155 też ma być gotowy.