Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała, że wspólnie z Rosomak S.A. zorganizowały na terenie Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku prezentację ciężkiego kołowego pojazdu ewakuacji i ratownictwa technicznego (CKPEiRT) Hardun dla przedstawicieli służb ochrony przeciwpożarowej. W pokazie wzięli udział specjaliści reprezentujący Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej i Inspektorat Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.
Podczas prezentacji przedstawiono funkcjonalności i wyposażenie specjalistyczne tego unikatowego pojazdu. Szczególną uwagę poświęcono prezentacji mobilności taktycznej Harduna w trudnym terenie i zastosowanych założeń konstrukcyjnych, które w istotny sposób wyróżniają produkt Rosomak S.A. od innych rozwiązań tej kategorii dostępnych na światowych rynkach.
Hardun to jeden z pojazdów spółki Rosomak, którego wyposażenie: żuraw, wyciągarka czy lemiesz pozwalają sprawnie prowadzić wiele specjalistycznych działań. Ten sprzęt sprawdzi się w zadaniach realizowanych zarówno przez wojska inżynieryjne, ale także inne służby, które prowadzą akcje ratownicze czy ochronne. Można go wykorzystywać do przeciwdziałania i usuwania skutków klęsk żywiołowych, wypadków komunikacyjnych czy innych zdarzeń kryzysowych, przy których potrzebny jest niezawodny i mobilny sprzęt o dużej mocy. Naszą odpowiedzią na te potrzeby jest produkt z Siemianowic Śląskich, z którego już teraz z powodzeniem korzysta wojsko, a być może już wkrótce także inne służby – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.
Ciężki kołowy pojazd ewakuacji i ratownictwa technicznego Hardun to pojazd o dużej ładowności i podwyższonej mobilności z układem napędowym 8×8, przeznaczony do wykonywania zadań zabezpieczenia technicznego pododdziałów wyposażonych w pojazdy kołowe, w szczególności transportery opancerzone Rosomak i pojazdy opracowane na ich bazie. Zabudowa specjalistyczna pojazdu przeznaczona jest do prowadzenia akcji ewakuacyjno-ratowniczych i holowania samochodów ciężarowych, kołowych transporterów opancerzonych, przyczep i naczep o dopuszczalnej masie całkowitej do 26 t (szerzej o rozwoju i charakterystykach CKPEiRT Hardun w „Wojsku i Technice” 5/2019 i 12/2020).
Zakłady Rosomak S.A. dostarczył w latach 2019-2020 Siłom Zbrojnym RP 27 sztuk pojazdów Hardun. Umowa na ich dostawę, w trybie zakupu z dostosowaniem, została zawarta pomiędzy Rosomak S.A. a Inspektoratem Uzbrojenia MON 9 listopada 2015 r. Pojazdy są w wyposażeniu pododdziałów logistycznych Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP, gdzie pełnią funkcję kołowych wozów zabezpieczenia technicznego i pojazdów inżynieryjnych, wspierających działania wozów bojowych oraz pojazdów wsparcia na bazie kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.
Andrzej Kiński na podstawie informacji PGZ S.A.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu