18 grudnia na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono poselską interpelację, którą do Ministerstwa Obrony Narodowej przesłał Artur Szałabawka (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość), dotyczącą rozwoju i modernizacji PPZR Piorun.
W powyższym dokumencie czytamy, w związku z potrzebą zapewnienia nowoczesnego uzbrojenia przeciwlotniczego bardzo krótkiego zasięgu (MANPADS) w Siłach Zbrojnych RP, zwracam się z prośbą o szczegółowe informacje na temat planów modernizacji zestawów Piorun. System ten, dotychczas będący jednym z najlepszych na świecie, wymaga dalszego rozwoju, aby utrzymać przewagę technologiczną i sprostać rosnącej konkurencji międzynarodowej. Jednocześnie brak decyzji dotyczących wdrożenia nowych technologii, takich jak Piorun NG, rodzi obawy o zdolności obronne Polski oraz konkurencyjność naszego przemysłu zbrojeniowego.
W związku z czym, proszę o odpowiedzi na następujące pytania:
Zwracam uwagę na konieczność pilnego działania, aby zabezpieczyć potencjał bojowy Wojska Polskiego oraz pozycję polskiego przemysłu obronnego jako lidera w zakresie nowoczesnych technologii przeciwlotniczych.
Pierwsze PPZR Piorun zostały zamówione przez Ministerstwo Obrony Narodowej w grudniu 2016 roku (1300 pocisków i 420 zestawów startowych). Dostawy zakończyły się w 2023 roku. Część z nich zostało przekazanych, w ramach programu pomocy wojskowej, Siłom Zbrojnym Ukrainy – po wybuchu pełnoskalowej wojny 24 lutego 2022 roku sprawdziły się bardzo dobrze, zestrzeliwując do dziś kilkadziesiąt rosyjskich samolotów, śmigłowców oraz bezzałogowych aparatów latających.
Bazując na ukraińskich doświadczeniach, a także własnych potrzebach, w czerwcu 2022 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło aneks dotyczący powiększenia zamówienia o kolejnych około 3500 pocisków oraz 600 zestawów startowych. Obecnie poza realizacją produkcji na potrzeby polskie MESKO S.A. dostarcza broń do rosnącej liczby odbiorców eksportowych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu