Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Poselska interpelacja w sprawie przenosin czołgów Leopard 2A5

Fot. Łukasz Pacholski

10 października na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano poselską interpelację dotyczącą medialnych informacji o przeniesieniu czołgów Leopard 2A5 (ponownie) do 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Autorem powyższej interpelacji, która wpłynęła do Sejmu 7 października, jest Mariusz Błaszczak (Klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość). W powyższym dokumencie czytamy - w związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi przeniesienia czołgów Leopard 2A5 na zachód Polski proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

  1. Czy prawdą jest, że w bieżącym roku czołgi Leopard 2A5 zostały przekazane na stałe do 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu jako jej sprzęt etatowy?

Jeżeli odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca, proszę o następujące informacje:

  1. Na podstawie jakiego dokumentu i przez kogo sporządzonego została podjęta decyzja o przeniesieniu czołgów Leopard 2A5 do Żagania?
  2. Jakie było uzasadnienie podjęcia takiej decyzji? W szczególności dlaczego, mimo trwającej wojny na Ukrainie i związanego z tym zagrożenia na polskiej ścianie wschodniej, zdecydowano się wzmocnić jednostkę wojskową znajdującą się na zachodzie, kosztem wzmocnienia jednostek znajdujących się na wschodzie?
  3. Czy założenia decyzji o przeniesieniu czołgów zostały uwzględnione w obowiązujących dokumentach planowania i programowania rozwoju Sił Zbrojnych RP?
  4. Jaki wpływ na podjęcie decyzji miał Henryk Janowicz, były starosta żagański, który według doniesień medialnych po powołaniu w marcu br. w skład Zespołu Doradców Ministra Obrony Narodowej do spraw współpracy z samorządem terytorialnym, zapowiadał powrót czołgów Leopard do 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu?

Przypomnijmy, Polska, w listopadzie 2013 roku, zakupiła z nadwyżek sprzętowych Bundeswehry 105 czołgów Leopard 2A5, które początkowo trafiły do 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Całość dostaw zrealizowano do końca listopada 2015 roku. Rok później zapadła decyzja o przeniesieniu czołgów do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej. Obecnie powyższa jednostka została przezbrojona po raz kolejny – w czołgi M1A1 Abrams, co jest związane (z obowiązującym) planem skoncentrowania pojazdów produkcji amerykańskiej w strukturach 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Jak stwierdził, 8 października, wiceminister obrony Cezary Tomczyk, decyzja o ponownym skierowaniu czołgów Leopard 2A5 zapadła w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Dodatkowo przywraca ona dotychczasowe działania, zakładające, że 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego będzie wyposażona w pojazdy produkcji niemieckiej (Leopard 2PL oraz Leopard 2A5). W ciągu lat zbudowano tam odpowiednie zaplecze szkoleniowo-logistyczne pozwalające na efektywną eksploatację. Wpisuje się to w obecne plany, zakładające uzbrojenie poszczególnych związków taktycznych w pojazdy – z tego względu 18. Dywizja Zmechanizowana ma opierać się na wozach produkcji amerykańskiej (M1A1 oraz M1A2 SEPv3 Abrams), a 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka wdraża koreańskie K2 Black Panther.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc