Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Części do polskich czołgów Leopard 2

W kwietniu bieżącego roku 2. Regionalna Baza Logistyczna podpisała umowy ramowe, które mają zapewnić dostawy części zamiennych do ponad 200 czołgów Leopard 2 eksploatowanych w Polsce. Fot. 1. Warszawska Brygada Pancerna

1 czerwca 2. Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie poinformowała o podpisaniu umów ramowych z firmami polskiego przemysłu obronnego w sprawie dostaw części zamiennych do eksploatowanych w Wojsku Polskim czołgów podstawowych Leopard 2A4 oraz 2A5.

Postępowanie przetargowe uruchomiono w grudniu zeszłego roku, a podpisanie umów miało miejsce 30 kwietnia. Ostatecznie Skarb Państwa wyda na części do czołgów kwotę do 528 mln PLN netto - każdy z dziesięciu podmiotów może dostarczyć pakiety o wartości 52,8 mln PLN netto. Wybrane firmy to: Pagacz i Synowie Sp. z o.o., Ankol Sp. z o.o., Mario International Technology & Service Sp. z o.o., PZM Wimet Zbigniew Wiśniewski Sp. J., Zakłady Mechaniczne „Bumar – Łabędy” S.A., Claymore sp. z o.o. sp. k., Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o., Kafar Bartłomiej Sztukiert, Marco Pablo Sp. z o.o. oraz Fin Sp. z o.o.. Co ważne, to pierwszy etap dostaw części zamiennych do czołgów powyższego typu. Zgodnie z informacją, którą udzielił zamawiający, wszystkie podmioty, z którymi została zawarta umowa ramowa, uprawnione są do uczestnictwa w postępowaniu zmierzającym do wyłonienia wykonawcy umowy realizacyjnej (wykonawczej). Szczegóły dotyczące kryteriów oceny ofert, będą określone szczegółowo w specyfikacji przekazanej wykonawcom wraz z zaproszeniem do złożenia oferty w postępowaniu realizacyjnym.

Pierwsza partia czołgów Leopard 2 trafiła do Polski w latach 2002-2003, było to 128 sztuk w wersji A4. W 2013 roku podpisano międzyrządową umowę w sprawie zakupu drugiej partii wozów - 14 A4 i 105 A5. Wszystkie pochodziły z nadwyżek sprzętowych Bundeswehry. Obecnie trwa program modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL. Pierwszych dwanaście wozów trafiło do Wojska Polskiego w 2020 roku, a w bieżącym spodziewane jest zakończenie prac przy kolejnych 14. Według prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., Sebastiana Chwałka, roczne zdolności modernizacyne przemysłu wynoszą około 20 sztuk rocznie. Może to oznaczać, że proces modernizacji wydłuży się poza zakładany umową z Inspektoratem Uzbrojenia termin 2023 roku.

Obecnie czołgi Leopard 2 stanowią jeden z trzech typów wozów tej klasy w Wojsku Polskim. Obok nich w linii znajdują się także PT-91 Twardy oraz T-72. Te ostatnie przechodzą proces gruntownych remontów połączonych z doposażeniem.

reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc