Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polski przemysł będzie serwisować Abramsy? Odpowiedź MON

Według deklaracji MON, dążeniem resortu jest aby krajowy przemysł obronny miał kompetencje do remontowania i serwisowania pojazdów pancernych produkcji amerykańskiej, które mają zostać zakupione dla 18. Dywizji Zmechanizowanej. Fot. Ministerstwo Obrony Łotwy

5 listopada na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) w sprawie utworzenia krajowego punktu serwisowo-modernizacyjnego dla pojazdów pancernych planowanych do zakupu w Stanach Zjednoczonych.

W ostatnich miesiącach to jedna z najszybszych odpowiedzi resortu obrony, pytania do MON zostały przesłane 12 października. Tradycyjnie odpowiedzi udzielił wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, uprzejmie informuję, że wsparcie i zabezpieczenie techniczne w Siłach Zbrojnych RP jest realizowane w obszarze czterech poziomów zabezpieczenia logistycznego. Dążeniem jest, aby był realizowany poziom IV (szczebel strategiczny) zabezpieczenia technicznego, który umożliwi wykonywanie remontów oraz serwisowania przez polski przemysł zbrojeniowy. Jednocześnie informuję, że na obecną chwilę nie występuje potrzeba modernizacji czołgów Abrams, ponieważ M1A2 SEPv3 jest najnowszą wersją tego czołgu, która weszła na wyposażenie armii Stanów Zjednoczonych w latach 2019-2020.

Przypomnijmy, rząd polski ogłosił zamiar zakupu 250 czołgów M1A2 SEP v.3 Abrams 14 lipca bieżącego roku. Zgodnie z deklaracjami, projekt może kosztować około 23 mld PLN - szczegóły mają zostać upublicznione przez administrację Stanów Zjednoczonych po zatwierdzeniu wniosku eksportowego przez Departament Stanu. Ministerstwo Obrony Narodowej planuje wyposażyć w nie pododdziały 18. Dywizji Zmechanizowanej – przede wszystkim 19. Lubelską Brygadę Zmechanizowaną z Lublina oraz 1. Warszawską Brygadę Pancerną z Wesołej. Co ciekawe, dla kadry tej ostatniej jednostki będzie to kolejne, w ostatnich latach, przezbrojenie – od 2016 roku zaczęły trafiać do niej czołgi Leopard 2A5 (pochodzące z 34. Brygady Kawalerii Pancernej). Jak wskazał, w październiku bieżącego roku, wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz – obecnie 1. Warszawska Brygada Pancerna posiada nadaną kategorię gotowości, która umożliwia jej realizację zadań zgodnie z przeznaczeniem. Dodatkowo MON wskazuje, że w kompleksie Wesoła, będącym miejscem stacjonowania 1. BPanc, znajduje się 187 stanowisk garażowych, przeznaczonych do przechowywania sprzętu wojskowego. Ponadto, w garnizonie Wesoła jest realizowana inwestycja dotycząca budowy dwóch budynków garażowych dla wojskowych pojazdów mechanicznych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na kolejne miejsca garażowe, docelowo zapewniające przechowywanie zasadniczego sprzętu wojskowego brygady.

Obecnie na terytorium Stanów Zjednoczonych przebywa pierwsza grupa żołnierzy Wojska Polskiego, która ma zbierać informacje niezbędne do budowy krajowego systemu szkolenia personelu w obsłudze pojazdów produkcji amerykańskiej.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc