Spółki z Grupy PGZ: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, Wojskowe Zakłady Elektroniczne oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów podpisały umowy z firmą Raytheon (NYSE:RTN). Współpraca przewiduje dostawę usług i materiałów niezbędnych do budowy polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Wisła”, opartego na systemie Patriot™.
Umowa z Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej dotyczy zaprojektowania wyposażenia i integracji specjalistycznych kontenerów do obsługi systemu „Wisła”. Zakłady Mechaniczne Tarnów wyprodukują układy/zespoły napędowe do wyrzutni, natomiast Wojskowe Zakłady Elektroniczne zestawy modułów elektroniki DLTM (Data Link Terminal Module - DLTM), podzespoły wchodzące w skład każdego systemu Patriot™. Umowy otwierają polskim zakładom możliwość eksportu własnych produktów i usług do innych państw-partnerów Patriot™.
– Podpisane umowy to efekt współpracy, której celem jest włączanie spółek z naszej Grupy w łańcuchy dostaw partnerów zagranicznych. W ten sposób umacniamy relacje z firmami z USA, otwierając przed naszymi Spółkami możliwości pozyskiwania kolejnych zamówień na inne rynki – powiedział Marek Borejko, dyrektor Biura Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej PGZ S.A.
– Umowy te podkreślają zaangażowanie firmy Raytheon w zwiększenie udziału polskiego przemysłu w budowie systemu Patriot dla Polski – powiedział Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon – Spółki PGZ dołączają do globalnego łańcucha dostaw firmy Raytheon, zyskując możliwość ubiegania się o kontrakty na sprzedaż swoich produktów innym partnerom systemu Patriot na całym świecie.
I faza programu WISŁA obejmuje dostawy 2 baterii sytemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, opartego na systemie Patriot™. Dostarczone Polsce baterie będą wyposażone w wyrzutnie, które powstaną w Hucie Stalowa Wola S.A. (GK PGZ). Transfer technologii i wiedzy pozwoli też na obniżenie kosztów ponoszonych podczas całego cyklu życia systemów wyrzutni, za których eksploatację i modernizację będą odpowiadać spółki z Grupy PGZ.
Konsorcjum PGZ–Wisła odpowiadające za realizację programu WISŁA po stronie PGZ składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola S.A., MESKO S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz sp. z o.o., Autosan sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. Niektóre z wymienionych spółek z Grupy PGZ wezmą udział w programie WISŁA jako poddostawcy.
(PGZ) | Foto: PGZ |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu