19 kwietnia Komenda Główna Policji poinformowała o uruchomieniu postępowania przetargowego w sprawie zakupu dla formacji partii powtarzalnych karabinów wyborowych kalibru 7,62 x 51 mm NATO.
W ramach powyższego zamówienia KGP planuje zakup dziewiętnastu karabinów wyborowych z opcją pozwalającą na rozszerzenie zamówienia o osiem kolejnych. Obok ceny drugim kryterium podlegającym ocenie będzie okres udzielonej gwarancji na zaoferowany sprzęt. Podmioty zainteresowane udziałem w postępowaniu mają czas na składanie ofert do 26 maja bieżącego roku. Ze względu na specyfikę, broń trafi do jednostek kontrterrorystycznych Policji na terenie kraju.
Zgodnie z opisem zamówienia, powtarzalne karabiny wyborowe kalibru 7,62x51 mm NATO mają posiadać górną szynę montażową Picatinny Mil-Std 1913 o kącie pochylenia 20 MOA, być wyposażone w osłonę termiczną lufy, posiadającą górną długą szynę montażową (na całej długości) umożliwiającą montaż przystawki noktowizyjnej lub termowizyjnej przed obiektywem lunety. Osłona musi posiadać możliwość zamontowania na całej jej długości krótkich szyn Picatinny (Mil-Std 1913) w ośmiu płaszczyznach względem osi przewodu lufy – górna oraz dolna mogą być zintegrowane z osłoną. Dodatkowo konstrukcja ma być wyposażona w składaną w prawo i regulowaną kolbę oraz chwyt pistoletowy, być wyposażona w system mocowania pasa nośnego, składający się z adaptera przedniego z możliwością zmiany punktu mocowania na broni oraz uchwytu tylnego mocowanego do broni (dopuszczalny uchwyt stanowiący integralną cześć broni), posiadać wycięcie na korpusie, po lewej stronie gniazda magazynka ułatwiające podpięcie magazynka, posiadać odłączalny magazynek nabojowy. Lufa ma mieć długość 26 cali i być wyposażona w hamulec wylotowy umożliwiający montaż tłumika dźwięku bez konieczności demontażu hamulca.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Produkujemy w kraju własne karabiny wyborowe i polskie służby( Policja, SG,SW) powinny być wyposażane w większości we własne uzbrojenie. Dobrze by było gdyby w miarę możliwości było one zunifikowane z typami uzbrojenia w armii. Do tego krajowa amunicja i mamy dobrą przyszłość dla firm zbrojeniowych. Potentaci światowi w produkcji broni często wyposażają własne formacje w swoje uzbrojenie obok realizacji produkcji na eksport.
Kompletna strata pieniędzy. Lepiej kupić im proce. W nowożytnej historii policji/milicji nikt, nigdy nie wydał rozkazu użycia strzelca wyborowego bo równoważyło by się to ze śledztwem prokuratorskim i zarzutem o spowodowanie śmierci. Wolą czekać, aż naćpany szaleniec zabije zakładnika - np. sprawa z Sanoka.
@Kiwi przede wszystkim służby powinny mieć karabiny wyborowe odpowiednie do ich potrzeb. Miejsce produkcji (kraj) jest tylko warunkiem drugorzędnym. Sorry ale mówimy tutaj o sprzęcie specjalistycznym i istotne jest czy za jego pomocą możesz bezpiecznie i skutecznie "zdjąć" np. terrorystę bez szkody dla zakładników czy tego nie jesteś w stanie zrobić. I tyle! Fajnie, że produkujemy broń wyborową ale sorry parametrami do broni renomowanych producentów to ona nie przystaje. Poza tym nie róbmy sobie żartów - tu jest mowa o zakupie 19 szt broni, taka ilość nie zapewni świetlanej przyszłości żadnej formie zbrojeniowej. A co zakupów broni za granicą to właśnie najczęściej są to przetargi międzynarodowe i najczęściej kończą się zakupem broni od zagranicznego dostawcy, bo ostatecznym rozrachunku liczą się parametry broni. Tu przecież chodzi o zdrowie i życie ludzi!