Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Podwójny sukces singapurskiej fregaty

Moment wystrzelenia jednego z dwóch pocisków typu Aster 15 do zbliżających się imitatorów kpp. Fot. Angkatan Laut

14 lipca w trakcie odbywających się na wodach Oceanu Spokojnego, w pobliżu Hawajów, międzynarodowych manewrów morskich RIMPAC 2024 (Rim of the Pacific) należąca do sił morskich Singapuru (AL, Angkatan Laut) fregata Stalwart (72) typu Formidable zrealizowała z sukcesem jedno z najbardziej wymagających zadań związanych z samoobroną.

W trakcie tego epizodu Stalwart poprawnie wykrył, śledził oraz ostatecznie zestrzelił dwa, poruszające się wysoką prędkością okołodźwiękową, odseparowane cele powietrzne typu sea-skimming, z wykorzystaniem dwóch, wystrzelonych w krótkich odstępach czasowych pocisków MBDA Aster 15. Wrogie kierowane pociski przeciwokrętowe imitowane były najprawdopodobniej przez wyprodukowane przez koncern Kratos bezzałogowe pojazdy typy BQM-177A (prędkość 0,95 Mach, minimalny pułap lotu 2 m). Zrealizowanie z powodzeniem tak wymagającego epizodu świadczy z jednej strony o wysokim poziomie wyszkolenia załogi singapurskiej fregaty, ale także i dobrze działających systemów, od radiolokacyjnych, przez dowodzenia po systemy rakietowe.

Angkatan Laut eksploatuje obecnie sześć fregat typu Formidable, których projekt opracował francuski koncern stoczniowy DCNS (obecnie Naval Group) na bazie projektu francuskich jednostek typu La Fayette. Zamówienie na sześć okrętów francuski koncern otrzymał w marcu 2000 roku z zastrzeżeniem, że pierwsza jednostka powstanie we Francji, podczas gdy kolejne już w Singapurze. Tak też się stało, prototypowy Formidable (68) zbudowany został w należącej do DCNS stoczni w Lorient, a odbiorcy przekazano ją 5 maja 2007 roku. Kolejne pięć okrętów Intrepid (69), Steadfast (70), Tenacious (71), Stalwart (72) oraz Supreme (73) zbudowano w krajowej stoczni zlokalizowanej w tzw. sektorze Benoi i przekazano Angkatan Laut. W dwóch transzach, pierwszej liczącej trzy okręty (5 lutego 2008) oraz drugiej z dwoma okrętami (16 stycznia 2009 roku).

Okręty te legitymują się wypornością pełną 3200 ton przy wymiarach 114,8 x 16,3 x 6,0 m. Skonfigurowany w układzie CODAD układ napędowy składa się z czterech silników wysokoprężnych MTU 20V 8000 M90 o mocy po 9100 kW. Umożliwia to uzyskanie prędkości maksymalnej 27 węzłów i ekonomicznej 18 węzłów (przy której jednostki mogą przebyć do 4200 Mm). Załogi tych okrętów są stosunkowo nie liczne i składają się z 71 osób (plus dodatkowych 19 osób obsady lotniczej).

Głównym systemem radiolokacyjnym jest pracujący w paśmie E/F (2-4 GHz), trójwspółrzędny, radar Thales Herakles. Poza monitorowaniem sytuacji taktycznej panującej wokół jednostki radar ten przeznaczony jest także do naprowadzania na cele powietrzne pocisków MBDA Aster 15 i 30, które przechowywane i wystrzeliwane są z 32 komór wyrzutni Sylver A50 (16 komór) oraz Sylver A43 (16 komór).Uzbrojenie artyleryjskie składa się z pojedynczej 76/62 mm armaty Leonardo SR oraz dwóch zdalnie sterowanych stanowisk ogniowych (RWS) typu BAE Systems Mk38 Mod.2 kal. 25 mm. Uzbrojeniem ofensywnym są, póki co, amerykańskie kpp typu Boeing RGM-84C Harpoon Block 1B. Standardową jednostka ognia jest osiem pocisków, podczas gdy pełna jednostka ognia to 24 kpp. Zwalczanie okrętów podwodnych przeciwnika może być realizowane (w zależności od odległości od platformy) przez pokładowy śmigłowiec Sikorsky S-70B lub przez torpedy lekkie Eurotorp A244/S Mod.3 wystrzeliwane z dwóch potrójnych wyrzutni typu B515. Fregaty typu Formidable otrzymały także rozbudowane systemy walki elektronicznej, której podstawowym elementem jest izraelski system Rafael C-Pearl oraz trzy wieloprowadnicowe wyrzutnie celów pozornych Safran NGDS (New Generation Dagaie System). Singapurskie fregaty od początku projektowano z myślą wykorzystania ich na seciocentrycznym polu walki. Realizując zadania bojowe pozostają „wpięte” do narodowego systemu dowodzenia. W przypadku zagrożenia każdemu z okrętów przydzielony jest rejon o rozpiętości 200 Mm oraz dedykowany punkt dostępowy na brzegu, który zbiera dane od podległej mu jednostki i dystrybuuje w sieć. Wszystkie okręty tego typu są przeznaczone do modernizacji MLU (Mid-Life Upgrade), stosowną umowę pomiędzy Singapore Technologies Engineering Marine Ltd., morski oddział singapurskiej grupy technologicznej Singapore Technologies Engineering Ltd., podpisał umowę z Ministerstwem Obrony Singapuru (MINDEF), podpisano 15 grudnia 2023 roku. W ramach zakontraktowanych prac zmodernizowany ma zostać m.in. system dowodzenia walką. Okręty otrzymają nowe możliwości ofensywne, jednym z założeń MLU jest bowiem zastąpienie archaicznego wręcz systemu kierowanych pocisków przeciwokrętowych Boeing RGM-84C Harpoon Block 1B przez nowoczesne pociski zdolne do rażenia także obiektów lądowych izraelskiego typu IAI (Israel Aerospace Industries) Blue Spear (eksportowej odmiany kpp typu Gabriel V). Według harmonogramu, zatwierdzonego wraz z podpisaniem umowy, pierwsza jednostka ma powrócić do służby operacyjnej w 2028 roku.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc