Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Po 60 latach Międzynarodowy Kongres Astronautyczny IAC ponownie w Polsce

Fot. POLSA

Polska będzie gospodarzem największego wydarzenia kosmicznego na świecie - Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego IAC 2027. Taka właśnie decyzja zapadła 18 października podczas tegorocznego kongresu IAC w Mediolanie. Po ponad 60 latach, organizacja jednego z najbardziej prestiżowych na świecie wydarzeń astronautycznych przypadła ponownie Polsce. Projekt będzie realizowany wspólnie przez: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Kosmiczną, Europejską Fundację Kosmiczną, Miasto Poznań, Grupę MTP oraz firmę The Way.

Starania o organizację IAC w Polsce trwały blisko 2 lata i obejmowały kilka etapów określonych przez głównego organizatora - Międzynarodową Federację Astronautyczną IAF. Finał, czyli wybór organizatora IAC 2027, odbył się ostatniego dnia trwania tegorocznej edycji kongresu. Głosowało ponad pięciuset członków Federacji - wszystkie agencje kosmiczne, uczelnie oraz firmy i organizacje pozarządowe działające w obszarze kosmicznym. Gospodarzem 78. edycji wydarzenia będzie miasto Poznań. Jesienią 2027 r. stolicę Wielkopolski odwiedzi blisko 10 tys. gości z całego świata. Tematem przewodnim kongresu będzie hasło „One Space. Shared Future”.

- Jego pierwsza część „One Space” ma przypominać, że kosmos to wspólna przestrzeń dla wszystkich ludzi – ponad podziałami, a Kongres Astronautyczny (IAC) jest miejscem, którego domeną jest współpraca i katalizowanie dialogu, co ma szczególne znaczenie dla Polski w obecnej sytuacji geopolitycznej – wyjaśnia Szef Wykonawczy Komitetu Organizacyjnego IAC 2027, Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej. - Z kolei „Shared Future”, to spojrzenie w przyszłość – tę dalszą i bliższą, ponieważ kosmos będzie odgrywał coraz większe znaczenie w życiu gospodarczym wielu krajów. Po rewolucji cyfrowej to właśnie przestrzeń kosmiczna i wszelka aktywność podejmowana tam przez ludzi będzie napędzała najnowocześniejsze gospodarki – dodaje Wilczyński.

- Polska przeżywa okres dynamicznego rozwoju sektora kosmicznego, który bezpośrednio wpływa na postęp technologiczny i naukowy. Interdyscyplinarny charakter działalności kosmicznej to również rozwój wielu gałęzi gospodarki, a tym samym podniesienie jakości życia społeczeństwa. Przykładem są dane satelitarne, które znajdują szerokie zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach, jak gospodarka przestrzenna, rolnictwo, ochrona środowiska czy zarządzanie kryzysowe. Wykorzystanie technologii satelitarnych jest więc konieczne nie tylko do podniesienia efektywności działania administracji, czy zwiększenia komfortu życia Polaków, ale jest również kluczowym elementem podwyższenia poziomu bezpieczeństwa i obronności w regionie – zaznaczył Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk i dodał – Organizacja IAC w Polsce w 2027 roku, to nie tylko prestiż dla naszego kraju, ale także szansa na promocję regionu Europy Środkowo-Wschodniej, który staje się znaczącym centrum innowacji kosmicznych. – Przyznanie Polsce organizacji tego największego światowego wydarzenia sektora kosmicznego to dowód rosnącej roli naszego kraju w badaniu i wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej. To też ukłon w stronę coraz mocniejszej pozycji polskich firm zdobywających kolejne kontrakty i naukowców uczestniczących w międzynarodowych projektach. Jestem niezwykle dumny ze zwycięstwa. Patrząc trochę szerzej, ma ono także charakter symboliczny – nawiązujący do hasła przyszłego kongresu. To rodzaj „odrodzenia”, pokazanie wzrastającej siły regionu CEE - z Polską w roli lidera – zaznacza prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Wybór Poznania jako gospodarza wydarzenia nie był przypadkowy

- Poznań jest gospodarzem wielu międzynarodowych wydarzeń i idealnie sprawdza się w tej roli. Naszym atutem jest położenie – w połowie drogi z Warszawy do Berlina – i bardzo dobre skomunikowanie z europejskimi stolicami. Wyróżnia nas ciekawa oferta kulturalna oraz doskonała gastronomia. Za wyborem Poznania przemawia też świetna baza hotelowa, ale przede wszystkim znajdujące się w naszym mieście największe centrum kongresowo-targowe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. – zwraca uwagę Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

- Międzynarodowe Targi Poznańskie to od lat niekwestionowany lider wśród ośrodków targowych w Polsce i krajach CEE. 15 zróżnicowanych architektonicznie pawilonów wystawienniczych, nowoczesne centrum kongresowe, profesjonalnie przygotowane sale konferencyjne i przestrzenie eventowe dla blisko 20 000 uczestników, czynią nas idealnym partnerem dla krajowych i międzynarodowych organizatorów wydarzeń – podkreśla Prezes Grupy MTP Tomasz Kobierski.

Oprócz spełnienia wszystkich wymogów określonych przez IAF, strona polska podjęła dodatkowe działania, wzmacniające naszą kandydaturę. Uzyskała listy poparcia polskiego rządu, w tym Ministra Rozwoju i Technologii, który stanął na czele Komitetu Organizacyjnego, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Nauki i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Słowa poparcia polskiej kandydatury popłynęły również z Europejskiej Agencji Kosmicznej, Agencji Kosmicznej Unii Europejskiej EUSPA, krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz z odleglejszych krajów: tj. Australii, Brazylii, Kanady, Japonii czy Indii. Poparcie wyraziły również polskie firmy z sektora kosmicznego i organizacje je zrzeszające (Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Polskie Stowarzyszenie Profesjonalistów Sektora Kosmicznego).

Za przygotowaniem polskiej kandydatury do organizacji IAC stało biuro organizacyjne w składzie: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Kosmiczna, Europejska Fundacja Kosmiczna (członek IAF, organizator wydarzeń związanych z kosmosem, takich jak European Rover Challenge), GRUPA MTP - Poznań Congress Center (organizator krajowych i międzynarodowych kongresów), THE WAY (producent krajowych i międzynarodowych eventów), Poznań Convention Bureau (reprezentujące władze miasta Poznania).

Kilka słów o historii IAC

Pierwsza edycja IAC odbyła się w 1950 r. w Paryżu. Od tamtej pory kongres organizowany jest co roku w innym kraju. Polska była gospodarzem IAC – w 1964 r. 15. edycja odbywała się wówczas w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. IAC to wydarzenie, które cieszy się największym uznaniem światowego sektora kosmicznego, a co roku przyciąga nawet 10 tys. uczestników, w tym ministrów i parlamentarzystów z całego świata, szefów agencji kosmicznych oraz firm kosmicznych, a także przedstawicieli świata nauki. Kolejne edycje odbędą się: 2025 r. – Sydney (Australia), 2026 r. – Antalya (Turcja). Międzynarodowa Federacja Astronautyczna - IAF powstała w 1951 r. Od tego czasu zrzesza 468 członków z 75 krajów, w tym wiodące agencje kosmiczne (NASA, ESA, Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA), firmy, instytucje badawcze (Aerospace Research Institute, CERN, Rocket Research Institute), uniwersytety, towarzystwa, stowarzyszenia, instytuty oraz muzea z całego świata.

Źródło: informacja prasowa POLSA

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc