5 listopada na zlokalizowanym na wodach Morza Białego, w obwodzie Archangielskim, poligonie morskim Cziża przeprowadzono pierwsze odpalenie międzykontynentalnego pocisku balistycznego R30 Buława (3M30) z pokładu strategicznego okrętu podwodnego o napędzie jądrowym Impierator Aleksandr III proj. 955A Boriej-A.
Zadanie ogniowe zrealizowano w ramach ostatniej fazy trwających obecnie, a zainicjowanych na początku lipca bieżącego roku, prób morskich. Celem dla wystrzelonego z położenia podwodnego pocisku (podobnie jak wszystkich innych od końca lat 50.) był położony w Kraju Kamczackim poligon rakietowy Kura, odległy o ponad 5000 km od miejsca startu.
Buława to opracowany przez korporację MIT (Moskowskij institut tiepłotiechniki) trójstopniowy, napędzany stałym materiałem pędnym, międzykontynentalny pocisk balistyczny BRPŁ (Bałlisticzeskaja rakieta dla podwodnych łodok). Przystosowany jest do przenoszenia od sześciu do 10 głowic atomowych typu MIRV (Multiple independently targetable reentry vehicle) o mocy jednostkowej od 100 do 150 kt. Charakteryzuje się masą startową 36,8 ton i wymiarami 11,5 x 2 m. Zasięg pocisku to 9300 km, przy czym oficjalnie podawany kołowy błąd trafienia CEP (circular error probability) wynosi według różnych źródeł od 120 do 350 m.
Impierator Aleksandr III to siódmy ogólnie, strategiczny okręt podwodny czwartej generacji, klasyfikowany w Rosji jako RPKSN (Rakietnyj podwodnyj kriejsier stratiegiczeskogo naznaczenija) zbudowany w ramach projektu 955 Boriej i czwarty zmodernizowanego projektu 955A Boriej-A. Wszystkie okręty tego typu budowane są w stoczni Siewiernoje maszynostroitielnoje priedprijatije (Siewmasz) w Siewierodwińsku w obwodzie archangielskim. Jego stępkę położono 18 grudnia 2015 roku, natomiast zwodowano 29 grudnia 2022 roku.
Okręty proj. 955A legitymują się wypornością pełną 14 720 ton w położeniu nawodnym i 24 000 ton w podwodnym przy wymiarach 165×14×10 m. Źródłem energii jest reaktor jądrowy OK-650W o mocy cieplnej 190 MW. Ruch postępowy zapewnia pędnik wodnostrumieniowy (pierwsze tego typu rozwiązanie w WMF na okręcie atomowym). W położeniu podwodnym okręt jest w stanie poruszać się z prędkością do 29 węzłów. Oficjalnie ujawniona głębokość operacyjna wynosi 400 m a maksymalna (niszcząca) 800 m. Załogę stanowi 107 osób, z czego ponad połowa to oficerowie. Podstawowe uzbrojenie okrętu to 16 pocisków balistycznych typu 3M30, zaś uzbrojeniem uzupełniającym są cztery dziobowe wyrzutnie torped kal. 533,4 mm (z zapasem 12 pocisków SAET-60, UGST lub URPK-6 Wodopad-PŁ).
Jednostka ma zostać przydzielona do 25. dywizjonu okrętów podwodnych Floty Oceanu Spokojnego w lipcu przyszłego roku. Jej miejscem stałej dyslokacji będzie baza okrętów podwodnych Wiluczinsk w Kraju Kamczackim.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu