13 maja w bazie morskiej w Bałtyjsku, z udziałem dowódcy marynarki wojennej adm. Nikołaja Jewmienowa, podniesiono banderę WMF FR na korwecie rakietowej Mierkurij (535) pierwszej jednostce projektu 20380 w składzie Floty Czarnomorskiej.
Jest to ósmy okręt tego typu w ogóle a drugim zbudowanym według zmodyfikowanego projektu, na którym podniesiono rosyjską banderę. Pierwszym jest służący we Flocie Oceanu Spokojnego Gieroj Rossijskoj Fiedieracyi Ałdar Cydienżapow, charaktertyzujący się zastosowaniem zintegrowanego masztu IBMK z wielozadaniowym systemem radiolokacyjnym Zasłon. Jest on nieco zubożoną wersją tego masztu zastosowanego na korwetach projektu 20385. Dzięki systemowi Zasłon, wykorzystującymi aktywne anteny ścianowe AFAR (ang. AESA), znacznie zwiększa się liczba śledzonych obiektów powietrznych (do ponad 100), przy jednoczesnej możliwości naprowadzania do 16 własnych pocisków na różne cele.
Zastosowanie Zasłona pozwala na pełne wykorzystanie parametrów systemu przeciwlotniczego Riedut, w szczególności w przypadku złożonych scenariuszy obrony przeciw zagrożeniom zbliżającym się szybko na małej wysokości z różnych kierunków, jak też w przypadku obrony sektorowej zespołu okrętów (statków) na dużym dystansie, czyli tam, gdzie radar z anteną obrotową może mieć problemy np. z aktualizacją danych o położeniu celu. Zasłon pozwala także na rezygnację ze systemów Monumient-A i Puma, ponieważ przejmuje ich funkcje dotyczące wskazywania celów i kierowania ogniem.
Korweta Mierkurij zbudowana została przez stocznię Siewiernaja wierf` z Sankt Petersburga. Jej stępkę położono dość dawno, bo 20 lutego 2015 r. a zwodowano 12 marca 2020 r. jeszcze pod starą nazwą Rietiwyj. Na obecną została ona zmieniona decyzją adm. Nikołaja Jewmienowa w październiku 2021 r. W pierwsze próby morskie okręt wyszedł 21 maja 2022 r. Były one realizowane na Bałtyku podobnie jak i próby państwowe, które zakończyły się 11 maja br. podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego. Mimo tego, że korweta została przydzielona do Floty Czarnomorskiej, to w związku z zamknięciem cieśnin przez Turcję, na Morze Czarnym będzie mogła ona trafić dopiero po zakończeniu działań wojennych na Ukrainie.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu